Losowanie kuli

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Losowanie kuli

Post autor: Benny01 »

W każdej z \(\displaystyle{ n}\) urn jest \(\displaystyle{ m}\) białych i \(\displaystyle{ k}\) czarnych kul. Z pierwszej urny losujemy kulę i przekładamy do drugiej. Następnie z drugiej urny losujemy kulę i przekładamy ją do trzeciej itd. Jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania białej kuli po takim przekładaniu?

Sprawdziłem sobie dwa przypadki tj. \(\displaystyle{ n=2}\) i \(\displaystyle{ n=3}\) i zauważyłem, że prawdopodobieństwo nie jest zależne od ilości urn i wynosi \(\displaystyle{ \frac{m}{m+k}}\), lecz nie wiem jak mam go udowodnić.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Losowanie kuli

Post autor: Slup »

Przez indukcję.
Niech \(\displaystyle{ p_i}\) oznacza prawdopodobieństwo, że z \(\displaystyle{ i}\)-tej urny wyjęto kulę białą, gdzie \(\displaystyle{ 1\leq i\leq n}\). To teraz dla \(\displaystyle{ 1\leq i\leq n}\) mamy
\(\displaystyle{ p_{i+1}=\frac{m+1}{m+k+1}\cdot p_i+\frac{m}{m+k+1}\cdot (1-p_i)=\frac{(m+1)p_i+m-mp_i}{m+k+1}=}\)
\(\displaystyle{ =\frac{p_i+m}{m+k+1}}\)
Jeżeli założymy, że \(\displaystyle{ p_i=\frac{m}{m+k}}\), to dostajemy
\(\displaystyle{ p_{i+1}=\frac{p_i+m}{m+k+1}=\frac{1}{m+k+1}\cdot \left(\frac{m}{m+k}+m\right)=\frac{m}{m+k+1}\cdot \frac{1+m+k}{m+k}=\frac{m}{m+k}}\)
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Losowanie kuli

Post autor: Benny01 »

Racja, dzięki
ODPOWIEDZ