Dowód momenty

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
primax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 20 paź 2016, o 11:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce

Dowód momenty

Post autor: primax »

Dzień dobry, potrzebuję dowodu następującego twierdzenia: "Jeśli istnieje moment rzędu r to istnieją momenty niższego rzędu". Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Dowód momenty

Post autor: leg14 »

Wskazowka:
\(\displaystyle{ x^{p} \le x^{q} +1}\) dla \(\displaystyle{ x}\) dodatniego i \(\displaystyle{ p < q}\)
primax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 20 paź 2016, o 11:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce

Dowód momenty

Post autor: primax »

Nie mam pojęcia jak się coś takiego udowadnia, mógłbyś przytoczyć mi cały dowód? Bardzo mi to potrzebne.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Dowód momenty

Post autor: Premislav »

Można również zastosować nierówność Jensena.

A tę nierówność, którą napisał leg14, można udowodnić za pomocą zdrowego rozsądku (rozważ np. \(\displaystyle{ x \in (0,1)}\) i \(\displaystyle{ x\ge 1}\) osobno, w pierwszym przypadku szacuj \(\displaystyle{ x^p}\) przez \(\displaystyle{ 1}\), a w drugim przez \(\displaystyle{ x^q}\)), tylko jeszcze \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) powinny być w tym lemacie dodatnie (inaczej kontrprzykład np. \(\displaystyle{ x=\frac 1 2, p=-3, q=-1}\)) - ale taka właśnie sytuacja nas interesuje w tym zadaniu (a nawet \(\displaystyle{ p,q \in \NN}\)).

Zacznij sam coś robić.
primax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 20 paź 2016, o 11:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce

Dowód momenty

Post autor: primax »

To wszystko co należy napisać? Oj, przyznam Ci się szczerze, że 4 dzień już nad tym wszystkim siedzę i już wymiękam. To ostatnie zagadnienie które mi zostało i po prostu tego nie wiem.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Dowód momenty

Post autor: Premislav »

Nie, to nie jest wszystko. Trzeba jeszcze z tego skorzystać. No nic, trudno...

Istnienie momentu rzędu \(\displaystyle{ k \in \NN}\) zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\) oznacza, że
\(\displaystyle{ \mathbf{E}|X|^k< \infty}\).

Rozwiązanie nr 1:
niech \(\displaystyle{ p,q \in \NN, p<q}\) i \(\displaystyle{ \mathbf{E}|X|^q <\infty}\). Z nierówności Jensena dla wypukłej (w dodatnich) \(\displaystyle{ f(t)=t ^{ \frac{q}{p} }}\) mamy:
\(\displaystyle{ \mathbf{E}|X|^{q}=\mathbf{E}\left(|X|^p\right)^{ \frac{q}{p} } \ge \left(\mathbf{E}|X|^{p}\right)^{\frac q p}}\)
Zatem \(\displaystyle{ \left(\mathbf{E}|X|^{p}\right)^{\frac q p}<\infty}\), więc i \(\displaystyle{ \mathbf{E}|X|^{p}<\infty}\)

Rozwiązanie nr 2 (prostsze - takie, jak sugerował leg14):
udowadniamy, że dla \(\displaystyle{ p,q \in \RR^+, p<q}\) oraz \(\displaystyle{ x \ge 0}\) jest
\(\displaystyle{ x^p \le x^q+1}\) (jak pisałem: rozważ \(\displaystyle{ x in [0,1)}\) i \(\displaystyle{ x \ge 1}\)),
a więc
\(\displaystyle{ \mathbf{E}|X|^p \le \mathbf{E}(|X|^q+1)}\) z monotoniczności całki, zaś
z założenia \(\displaystyle{ \mathbf{E}|X|^q< \infty}\), zatem
\(\displaystyle{ \mathbf{E}(|X|^q+1)=\mathbf{E}|X|^q+1<\infty}\), a stąd też
\(\displaystyle{ \mathbf{E}|X|^p <\infty}\), c.n.d.

W czasie sesji nie ma sensu siedzenie tyle nad jednym zadaniem, jak nie możesz czegoś rozwiązać, to poszukaj rozwiązania w książkach, tu, na math.stackexchange albo gdzieś tam indziej. A zresztą możliwe, że hiperbolizujesz z tymi czterema dniami...
primax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 20 paź 2016, o 11:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce

Dowód momenty

Post autor: primax »

Dobrze dziękuję bardzo, przepiszę to. Zostawiłem sobie na koniec to do opracowania, ale przez ten czas miałem do zrobienia około 70 zagadnień. Dziękuję jeszcze raz, wszystkiego dobrego!
ODPOWIEDZ