z trzech kostek sześciennych...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
sweetaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 lut 2017, o 19:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

z trzech kostek sześciennych...

Post autor: sweetaf »

Mam problem z jednym zadaniem, oto jego treść:
Z trzech kostek sześciennych dwie są symetryczne, natomiast na dokładnie trzech ścianach trzeciej kostki są szóstki. Rzucono dwa razy losowo wybrana kostką. Oblicz prawdopodobieństwo, że dwa razy wypadła szóstka.
Właściwie kompletnie nie mam pomysłu na to zadanie. Wydaje mi się, że należy tu zastosować wzór na prawdopodobieństwo całkowite.Czy ktoś mógłby mi proszę wytłumaczyć to zadanie? Tak możliwie jak najprościej
Ostatnio zmieniony 10 lut 2017, o 15:31 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Nie zakładaj tematów w losowo wybranych działach.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

z trzech kostek sześciennych...

Post autor: SlotaWoj »

A na czym ta symetria dwóch kostek ma polegać?
Podaj kompletny temat zadania, bo nie wierzę, aby układający sformułował go tak, jak napisałaś.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

z trzech kostek sześciennych...

Post autor: piasek101 »

(Masz dwie trzecie, że rzucisz dwa razy symetryczną)* lub (jedną trzecią, że nie)**.

* do tego dwukrotne wypadnięcie szóstki w dwóch rzutach

** analogicznie (ale niesymetryczna - cokolwiek to oznacza).
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

z trzech kostek sześciennych...

Post autor: SlotaWoj »

@Piasek101
Nie ulega wątpliwości, że sześcienna kostka oznaczona (kropkami, tak jak na kościach do gry) na każdej ściance przez 1, albo 4, albo 5, ma środek symetrii i wszystkie możliwe osie i płaszczyzny symetrii. Więc gdyby przymiotnik „symetryczna” traktować skrajnie rygorystycznie, to kostka taka nie może mieć na swoich ściankach 6-tek. Stąd pytanie o rodzaj symetrii zadane w poprzednim moim poście.

P.S. Gdyby ścianki kostki oznaczać inaczej, np. przez określoną liczbę współśrodkowych okręgów, to symetryczne (pod każdym względem) będą również kostki. których wszystkie ścianki są oznaczone przez 2, albo 3, albo 6.

Przypuszczam, że problem tkwi zupełnie gdzie indziej i mój komentarz jest taki:
Po to Sweeaf lub układający temat zadania uczyli się się języka polskiego i zdawali maturę z jego znajomości, aby móc się wypowiadać w sposób precyzyjny i zrozumiały.
Jest jeszcze ewentualność, że osoba odpowiedzialna za przekazaną nam treść tematu zadania nie jest polskiej narodowości i lub zdawała maturę za granicą, ale tego przypadku już nie będę roztrząsał.
sweetaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 lut 2017, o 19:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

z trzech kostek sześciennych...

Post autor: sweetaf »

Zadanie pochodzi ze zbioru "Teraz matura" wydawnictwa Nowa Era. Nie, nie jestem obcej narodowości, a to jest kompletne zadanie. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości mogę dodać zdjęcie.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

z trzech kostek sześciennych...

Post autor: SlotaWoj »

@Sweetaf
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i proszę o informacje szczegółowe nt. tego zbioru zadań.
  1. Autor lub autorzy (imię i nazwisko),
  2. Tytuł,
  3. Rok wydania,
  4. Numer zadania i ewentualnie rozdział.
Temat zadania powinien brzmieć tak:
  • Z trzech kostek do gry dwie są klasyczne, natomiast trzecia jest „specjalna” i dokładnie na trzech jej ściankach są szóstki. Rzucono dwa razy losowo wybrana kostką. Oblicz prawdopodobieństwo, że dwa razy wypadła szóstka.
Oryginalna redakcja tematu tego zadania ilustruje bylejakość pleniącą się w różnych dziedzinach życia w Polsce, nie tylko w edukacji, ale także w kulturze, mediach, polityce i administracji.

Podpowiedź udzielona Ci przez Piaska101 (tylko popraw w niej terminologię) jest wystarczająca, aby bez problemu rozwiązać zadanie. Pochwal się wynikiem.
ODPOWIEDZ