Rozkład graniczny

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
41421356
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 541
Rejestracja: 11 maja 2016, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 497 razy
Pomógł: 5 razy

Rozkład graniczny

Post autor: 41421356 »

Niezależne zmienne \(\displaystyle{ X_n}\) mają taki sam rozkład

\(\displaystyle{ P(X=1)=P(X=-1)=0,5}\)

Wykorzystując f. charakterystycze wykazać, że

\(\displaystyle{ n^{-0,5}\left( X_1 +\cdots + X_n\right)\xrightarrow{ \ d \ } \mathcal{N} (0,1)}\)
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Rozkład graniczny

Post autor: leg14 »

udalo Ci sie poliyczyc te funkcje charakterystyczna>
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Rozkład graniczny

Post autor: Premislav »

Wskazówka: funkcja charakterystyczna sumy niezależnych zmiennych losowych to iloczyn ich funkcji charakterystycznych.

Zatem wystarczy, że uzasadnisz tę równość:
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \frac{\cos^n t}{\sqrt{n}} =e^{- \frac{t^2}{2} }}\)
(dla ustalonego \(\displaystyle{ t}\)).
41421356
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 541
Rejestracja: 11 maja 2016, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 497 razy
Pomógł: 5 razy

Rozkład graniczny

Post autor: 41421356 »

Ok. Doszedłem już do tej granicy, teraz zaciąłem się właśnie na niej. Jak to pokazać?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Rozkład graniczny

Post autor: Premislav »

Przede wszystkim chciałem Cię przeprosić, bo palnąłem taką bzdurę, że powinienem rzucić się do Odry ze swoim zakutym łbem. Przecież to oczywiste, że granica, którą napisałem, wynosi zero dla każdego \(\displaystyle{ t}\) rzeczywistego.
Chodzi o to, że funkcją charakterystyczną sumy \(\displaystyle{ X_1+\dots+X_n}\) jest wprawdzie \(\displaystyle{ \cos^n t}\), jednakże funkcją charakterystyczną
\(\displaystyle{ n^{-\frac 1 2}\left( X_1+\dots+X_n\right)}\) nie jest to, co napisałem, lecz
\(\displaystyle{ \cos^n\left( \frac{t}{\sqrt{n}} \right)}\): poszukaj ogólnego faktu o funkcji charakterystycznej \(\displaystyle{ aX+b}\), gdy znasz funkcję charakterystyczną \(\displaystyle{ X}\) albo sam ją sobie wyprowadź z definicji całki.

To teraz tak:
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }\cos^n\left( \frac{t}{\sqrt{n}} \right) = \lim_{n \to \infty }\left( \frac{e^{i \frac{t}{\sqrt{n}} } +e^{-i \frac{t}{\sqrt{n}} }}{2} \right)^n}\)
no i teraz należy użyć faktu, iż
\(\displaystyle{ e^z=1+z+ \frac{z^2}{2}+o(z^2)}\), który wynika ze wzoru Taylora. Powodzenia.
41421356
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 541
Rejestracja: 11 maja 2016, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 497 razy
Pomógł: 5 razy

Rozkład graniczny

Post autor: 41421356 »

Rozpisuje i wychodzi mi suma z przystymi potęgami. Nie wiem jak to zwinąć z powrotem.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Rozkład graniczny

Post autor: Premislav »

Wydawało mi się, że napisałem, co z tym zrobić, ale może zbyt enigmatycznie to napisałem. Rozwijając:
\(\displaystyle{ \frac{e^{i \frac{t}{\sqrt{n}} } +e^{-i \frac{t}{\sqrt{n}} }}{2}=\frac 1 2\left( 2- \frac{t^2}{n}+2 \sum_{k=2}^{ \infty }\left( \frac{it}{\sqrt{n}} \right)^{2k} \right)=1- \frac{t^2}{2n} +\sum_{k=2}^{ \infty }\left( \frac{it}{\sqrt{n}} \right)^{2k}}\)

Teraz przyda się następujący lemat:
niech \(\displaystyle{ (z_n)}\) będzie ciągiem liczb zespolonych takim, że
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }n z_n=g, \quad \lim_{n \to \infty }z_n=0}\)
Wówczas mamy:
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }\left( 1+z_n\right)^n=e^g}\)

Wskazówka do dowodu lematu: \(\displaystyle{ \left( 1+z_n\right) ^n=\left( \left( 1+z_n\right)^{ \frac{1}{z_n} } \right)^{ n\cdot z_n }}\)

Korzystając z lematu:
oczywiście dla \(\displaystyle{ z_n=- \frac{t^2}{2n} +\sum_{k=2}^{ \infty }\left( \frac{it}{\sqrt{n}} \right)^{2k}}\) mamy \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }z_n=0}\) oraz \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }nz_n=- \frac{t^2}{2}}\), czyli
z lematu \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } (1+z_n)^n=e^{- \frac{t^2}{2}}}\),
c.n.d.
41421356
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 541
Rejestracja: 11 maja 2016, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 497 razy
Pomógł: 5 razy

Rozkład graniczny

Post autor: 41421356 »

Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ