prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
VanHezz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Międzyrzecz
Podziękował: 34 razy

prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Post autor: VanHezz »

Z talii kart wybrano losowo dwie karty. Oblicz prawdopodobieństwo, że będą to dwa asy, jeśli wiadomo, że wybrano asa karo.

Które wg was rozwiązanie jest poprawne:

A - wybrano dwa asy
B - wybrano asa karo

1)

\(\displaystyle{ P (A\cap B) = \frac{ {1 \choose 1} \cdot {3 \choose 1} }{ {52 \choose 2} } = \frac{1}{442}}\)


\(\displaystyle{ P (B) = \frac{ {1 \choose 1} \cdot {51 \choose 1} }{ {52 \choose 2} }= \frac{1}{26}}\)

\(\displaystyle{ P(A|B) = \frac{1}{17}}\)

2)

\(\displaystyle{ P (A\cap B) = \frac{1}{52} \cdot \frac{3}{51}}\)
\(\displaystyle{ P (B) = \frac{1}{52}}\)
\(\displaystyle{ P(A|B) = \frac{1}{17}}\)


Oba rozwiązania prowadzą do tego samego wyniku, ale czy któreś z nich jest niepoprawne?
Dziekuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Post autor: Premislav »

\(\displaystyle{ \mathbf{P}(B) \neq \frac{1}{52}}\), więc drugie rozwiązanie mi się nie podoba.
VanHezz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Międzyrzecz
Podziękował: 34 razy

prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Post autor: VanHezz »

No a jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania jednej konkretnej karty z 52?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Post autor: Premislav »

No \(\displaystyle{ \frac{1}{52}}\). Ale moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z tym zadaniem, chyba że ja to źle interpretuję. Wylosowaliśmy dwie karty, w tym asa karo i chcemy wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo, że druga karta to as. To inna sytuacja niż taka, w której najpierw wylosowaliśmy jedną kartę (bez zwracania) i jest to as karo, a potem losujemy kolejną i chcemy wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosujemy asa.
VanHezz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Międzyrzecz
Podziękował: 34 razy

prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Post autor: VanHezz »

Czyli wg ciebie, na prawdopodobieństwo tego, że druga karta jest też asem wpływa to, czy ciągnęliśmy dwie karty jednocześnie czy też drugą ciągnęliśmy z 0,00000001 mikro-sekundowym opóźnieniem? Czy na to prawdopodobieństwo wpływa też to, że jakaś inna osoba, czy nawet pies albo kot "już wie" jaka jest pierwsza karta (zakładając, że my nie widzimy na początku jakie karty losujemy) ?
Wylosowaliśmy dwie karty, w tym asa karo i chcemy wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo, że druga karta to as. To inna sytuacja niż taka, w której najpierw wylosowaliśmy jedną kartę (bez zwracania) i jest to as karo, a potem losujemy kolejną i chcemy wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosujemy asa.
Mógłbyś powiedzieć jaka jest różnica?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Post autor: piasek101 »

Dla mnie oba mogą być. A trzecie rozwiązanie : skoro mamy asa karo (zawężamy zadanie tylko do drugiej części) to losujemy kolejnego z trzecch, a wszystkich wyników mamy 51.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Post autor: Premislav »

No to pewnie się myliłem. Dla mnie to po prostu inne zdarzenie, ale moja intuicja zawsze była do niczego i kilka przedmiotów związanych z prawdopodobieństwem jak widać tego nie zmieniło...
W takim razie przepraszam.
VanHezz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Międzyrzecz
Podziękował: 34 razy

prawdopodobieństwo warunkowe - karty

Post autor: VanHezz »

Może być też tak, że jednak są to rzeczywiście różne przypadki rozpatrywane, które wymieniłeś i stąd te rozbieżności w toku tych dwóch rozwiązań, bo każdy inaczej interpretował treść zadania; jednak w ostatecznym rozrachunku to prawdopodobieństwo warunkowe wychodzi takie samo.

Ehh, nigdy nie ogarnę tego prawdopodobieństwa.
ODPOWIEDZ