Prawdopodobieństwo efektu rzutu dwunastościenną kostką

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Maciek967
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2017, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Prawdopodobieństwo efektu rzutu dwunastościenną kostką

Post autor: Maciek967 »

Witam. Mam problem z następującym zadaniem:

Oblicz prawdopodobieństwo, że efektem rzutu symetryczną, dwunastościenną kostką do gry wyrzucono więcej niż cztery oczka jeśli wypadła parzysta liczba oczek.

Liczyłem to z drzewka, gdyż wydawało mi się to oczywiste. Wyszedł mi wynik 1/3 co jest błędne. Nie mam innego pomysłu jak powinno wyglądać rozwiązanie tego zadania.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Prawdopodobieństwo efektu rzutu dwunastościenną kostką

Post autor: Premislav »

Skoro na dwunastościennej kostce wypadła parzysta liczba oczek, to
mamy \(\displaystyle{ 6}\) możliwości: \(\displaystyle{ 2,4 \dots 12}\). Z tego należy odrzucić liczby, które nie są większe niż \(\displaystyle{ 4}\), czyli \(\displaystyle{ 2}\) i \(\displaystyle{ 4}\), więc wygląda na to, że odpowiedź to
\(\displaystyle{ \frac{6-2}{6}=\frac 2 3}\). Może akcydentalnie policzyłeś prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia przeciwnego?
Maciek967
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2017, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Prawdopodobieństwo efektu rzutu dwunastościenną kostką

Post autor: Maciek967 »

Chyba już widzę swój błąd. Ja policzyłem to tak: \(\displaystyle{ \frac{4}{12}= \frac{1}{3}}\) Wziąłem cały zbiór. Jednak te proste zadania są najgorsze
ODPOWIEDZ