Test dla jednej średniej, test dla średniej z małych prób

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Jarek1993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 10 sie 2010, o 14:14
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 14 razy

Test dla jednej średniej, test dla średniej z małych prób

Post autor: Jarek1993 »

Witam. Mam na AWFie przedmiot Statystyka. Mam z nim duży problem, przez święta próbuje się go nauczyć. Jednak mam duży problem jak wybierać testy. Rozumiem jak wykonać zadanie, jednak mam duży problem z wyborem testów. Największy mam problem kiedy wybierać test dla jednej średniej, a kiedy test dla średniej z małych prób. Na zajęciach zawsze myślałem że test dla jednej średniej z małych prób wybieramy kiedy nie jest znane odchylenie standardowe i n jest mniejsze niż 30. Jednak na zajęciach robiliśmy zadanie w którym jest znane odchylenie i mimo tego rozwiązaliśmy je testem dla jednej średniej z małej próby. Oraz zadanie w którym mimo że n jest mniejsze niż 30 wybraliśmy test dla jednej średniej lecz nie dopisywaliśmy nic, czyli ja to tak rozumiem że z dużej próby. Moje pytanie brzmi , czy mógłbym prosić kogoś o wytłumaczenie kiedy wybieramy test dla jednej średniej z dużych prób kiedy jest n i nie odejmujemy -1 stopni swobody. A kiedy dla jednej średnie z małych prób o stopniach swobody n-1.
ODPOWIEDZ