Funkcja charakterystyczna rozkładu dyskretnego.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
lucjan91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2016, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

Funkcja charakterystyczna rozkładu dyskretnego.

Post autor: lucjan91 »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego zadania.

Zmienna losowa ma rozkład: \(\displaystyle{ P(X=k)=(1-p)p^k}\) dla \(\displaystyle{ k=1,2,3,...}\)
Pokaż że \(\displaystyle{ \phi(t)=\frac{1-p}{1-p * \exp{it}}}\) jest funkcją charakterystyczną zmiennej X.

Z definicji funkcji charakterystycznej dla rozkładu dyskretnego wynika że:
\(\displaystyle{ \phi(t)=\sum_{k=1}^{n} \exp(itk) (1-p) p^k=(1-p)\sum_{k=1}^{n}(pe^i^t)^k}\)

Ze wzoru na sumę szeregu geometrycznego:
\(\displaystyle{ \sum_{}^{}x^n=\frac{1}{1-x}}\)

Dostaję funkcję w postaci:
\(\displaystyle{ \phi(t)=\frac{1-p}{(1-p)-(1-p)(p\exp(it))}}\)

Prawdopodobnie zastosowałem zły wzór na sumę szeregu geometrycznego. Proszę o sugestię z jakiego wzoru powinienem skorzystać żeby rozwiązać to zadanie. Bardzo dziękuję za pomoc.
miodzio1988

Funkcja charakterystyczna rozkładu dyskretnego.

Post autor: miodzio1988 »

ze wzoru na skonczoną sumę szeregu geometrycznego, a nie nieskończoną
lucjan91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2016, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

Funkcja charakterystyczna rozkładu dyskretnego.

Post autor: lucjan91 »

Naszły mnie wąptliwości gdy kolejny raz podszedłem do zadania. Czy popełniłem błąd pisząc:
\(\displaystyle{ \phi(t)=\sum_{k=1}^{n} \exp(itk) (1-p) p^k=(1-p)\sum_{k=1}^{n}(pe^i^t)^k}\)

zamiast:

\(\displaystyle{ \phi(t)=\sum_{k=1}^{ \infty } \exp(itk) (1-p) p^k=(1-p)\sum_{k=1}^{\infty}(pe^i^t)^k}\)?

W końcu polecenie \(\displaystyle{ k=1,2,3,...}\) wskazuje na szereg nieskończony. Z tego wynikałoby że wzór którego chciałem użyć jest OK, a pomyliłem się w innym miejscu. Może to jest błąd w zadaniu?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Funkcja charakterystyczna rozkładu dyskretnego.

Post autor: a4karo »

Ten opis nie wystarcza do określenia rozkładu zmiennej losowej bo \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^\infty P(X=k)<1}\).

Sprawdź, czy nie powinno być \(\displaystyle{ k=0,1,2,\dots}\).

NB zastanawiam się co to jest skończona suma szeregu geometrycznego.
lucjan91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2016, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

Funkcja charakterystyczna rozkładu dyskretnego.

Post autor: lucjan91 »

To może być błąd w zadaniu. Czy mógłbyś mi dać wskazówki jak rozwiązać to zadanie krok po kroku? Konkretnie jakiego wzoru powinienem użyć do obliczenia sumy tego szeregu, zakładając że zaczyna się od zera.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Funkcja charakterystyczna rozkładu dyskretnego.

Post autor: a4karo »

Załóż, że \(\displaystyle{ k=0,1,2,3,\dots}\) Wtedy dostaniesz poprawna sumę.
lucjan91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2016, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

Funkcja charakterystyczna rozkładu dyskretnego.

Post autor: lucjan91 »

Dziękuję jeszcze raz za pomoc. Policzyłem jeszcze raz i wyszło dobrze.
Wrzucam dla wyszukiwarki i potomnych, gdyby ktoś rozwiązywał to samo zadanie.

Zadanie:

Zmienna losowa ma rozkład: \(\displaystyle{ P(X=k)=(1-p)p^k}\) dla \(\displaystyle{ k=0,1,2,3,...}\) Pokaż że \(\displaystyle{ \phi(t)=\frac{1-p}{1-pe^i^t}}\) jest funkcją charakterystyczną zmiennej X.

Rozwiązanie:

Wskazówka kolegów:
\(\displaystyle{ k=1,2,3,...}\) oznacza że szereg geometryczny nie jest nieskończony. W zadaniu był błąd, powinno być \(\displaystyle{ k=0,1,2,3,...}\). W tamtym przypadku należałoby użyć wzoru jak poniżej:

\(\displaystyle{ S=\frac{a_{1}}{1-q}}\) przy czym \(\displaystyle{ a_{1}}\) to pierwszy wyraz szeregu a \(\displaystyle{ q}\) to iloraz szeregu geometrycznego.

Wzór na sumę nieskończonego szeregu geometrycznego:
\(\displaystyle{ \sum_{}^{}x^n=\frac{1}{1-x}}\)

Wzór funkcji charakterystycznej rozkładu dyskretnego:
\(\displaystyle{ \phi(t)=\sum_{k}^{}\exp(itx_{k})p_{k}}\)

Z definicji funkcji charakterystycznej dla rozkładu dyskretnego wynika że:
\(\displaystyle{ \phi(t)=\sum_{k}^{} e^i^t^k (1-p) p^k=(1-p)\sum_{k}^{}(pe^i^t)^k=(1-p)\frac{1}{1-pe^i^t}=\frac{1-p}{1-pe^i^t}}\)-- 16 wrz 2016, o 17:56 --Chciałbym jeszcze raz prosić o pomoc w wykonaniu zadania z probabilistyki, opartego na tych samych danych.

Dana jest zmienna losowa dyskretna o rozkładzie \(\displaystyle{ P(X=k)=(1-p)p^k}\) dla \(\displaystyle{ k=0,1,2,...}\)
Funkcja charakterystyczna tego rozkładu to \(\displaystyle{ \phi(t)=\frac{1-p}{1-pe^i^t}}\)

Teraz muszę obliczyć wartości oczekiwane \(\displaystyle{ X}\) oraz \(\displaystyle{ X^2}\), czyli obliczyć pierwszy i drugi moment zwykły dla zmiennej \(\displaystyle{ X}\)

Wiem że \(\displaystyle{ E(X)= \sum_{k}^{}k\phi(t)}\) a więc \(\displaystyle{ E(X)= \sum_{k}^{}\frac{k-pk}{1-pe^i^t}}\) Czy mogę prosić o rozjaśnienie jak rozwiązać to zadanie? Dziękuję za wszelką pomoc;)
ODPOWIEDZ