Prawdopodobienstwo kuli

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Ziembski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2016, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wołomin

Prawdopodobienstwo kuli

Post autor: Ziembski »

Zadanie:

W urnie znajduje sie 100 kul, z czego 12 jest białe, reszta jest czarna. Jakie jest prawdopodobienstwo ze przy wyciaganiu kolejno 12 kul bez zwracnia, przynajmniej jedna bedzie biala?
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Prawdopodobienstwo kuli

Post autor: Kaf »

Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego tzn. wszystkie kule będą czarne.
Ziembski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2016, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wołomin

Prawdopodobienstwo kuli

Post autor: Ziembski »

A mógłbyś pomóc? Bo o liczeniu zderzenia przeciwnego wpadlem, ale za nic nie pamietam jak to sie liczy.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Prawdopodobienstwo kuli

Post autor: squared »

\(\displaystyle{ A}\) - przynajmniej jedna kula będzie biała.
\(\displaystyle{ A'}\) - żadna kula nie będzie biała (czyli wszystkie czarne)

Wydaje mi się, że skoro kule są nierozróżnialne, każda czarna jest taka sama, analogicznie z białymi oraz fakt, że nie interesuje Nas kolejność, czy najpierw biała, potem czarna czy odwrotnie, lecz sam fakt ile białych ile czerwonych wylosowaliśmy. Zatem można skorzystać z kombinacji bez powtórzeń. Ale mogę się mylić, sam jak nad tym myślę mam wrażenie że "przeinterpretowałem".

Wystarczy teraz policzyć \(\displaystyle{ P(A')}\).

\(\displaystyle{ |A'|= {100-12 \choose 12}= {88 \choose 12}}\) - wybór dwustanstu kul spośród tylko czarnych kul.

\(\displaystyle{ |\Omega | = {100 \choose 88}}\)

\(\displaystyle{ P(A')=\frac{ | A' |}{ | \Omega | }=\frac{188069493579}{961924039475} \approx 0,1955}\)

Zatem \(\displaystyle{ P(A)=1-P(A')=1-0,1955=0,8045}\).

Ewentualnie można podejść, że każda kula jest inna (każda czarna jest inna). Wtedy
\(\displaystyle{ |A'|=88 \cdot 87 \cdot \ldots \cdot 77}\)
\(\displaystyle{ |\Omega | = 100 \cdot 99 \cdot \ldots \cdot 89}\)

\(\displaystyle{ P(A')=\frac{ | A' |}{ | \Omega | }=\frac{188069493579}{961924039475} \approx 0,1955}\)

Zatem \(\displaystyle{ P(A)=1-P(A')=1-0,1955=0,8045}\).

Wynik ten sam, co nie powinno dziwić.
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

Prawdopodobienstwo kuli

Post autor: Santiago A »

Rachunek prawdopodobieństwa potrafi zadziwić niejednego.

Losujemy jedną rodzinę spośród rodzin z dwojgiem dzieci. Jaka jest szansa, że wybierzemy rodzinę z dwoma chłopcami, jeśli wiemy, że w tej rodzinie jest co najmniej jeden chłopiec? \(\displaystyle{ \frac 1 3}\).

Losujemy jedną rodzinę spośród rodzin z dwojgiem dzieci. Wiemy, że w rodzinie jest chłopiec, który ma na imię Antoni. Jaka jest szansa, że w rodzinie jest dwóch chłopców? \(\displaystyle{ \frac{2-p}{4-p}}\), gdzie \(\displaystyle{ p}\) to prawdopodobieństwo, z jakim losowy chłopiec ma na imię Antoni.
ODPOWIEDZ