średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: gienia »

Obliczyć wartość oczekiwaną liczby prób w schemacie Bernoullego przeprowadzonych aż do momentu uzyskania kolejno sukcesu i porażki.

Pewnie trzeba skorzystać ze wzoru \(\displaystyle{ EX= \sum_{i=0}^{n}E(X|A_i)P(A_i)}\), gdzie te \(\displaystyle{ A_i}\) są rozbiciem \(\displaystyle{ \Omega}\), tylko nie wiem jak zdefiniować te \(\displaystyle{ A_i}\).
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: Mruczek »

Załóżmy, że prawdopodobieństwo sukcesu to \(\displaystyle{ p}\). Rozpatrzmy pierwszą próbę. Niech \(\displaystyle{ A_{1}}\) to zdarzenie, że w tej próbie był sukces, a \(\displaystyle{ A_{0}}\) że porażka. Wtedy:
\(\displaystyle{ E(X |A_{0}) = 1 + EX}\), bo jeżeli była porażka w pierwszej próbie to proces toczy się od nowa.
\(\displaystyle{ E(X |A_{1}) = 1 + EY}\), gdzie \(\displaystyle{ Y}\) to zmienna losowa rozkładu geometrycznego z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ p}\) - po próbie w której był sukces czekamy na pierwszą próbę w której nastąpi porażka, a to jest właśnie rozkład geometryczny. Jak wiadomo \(\displaystyle{ EY = \frac{1}{p}}\).
\(\displaystyle{ EX= P( A_{0}) E(X |A_{0}) +P( A_{1})E(X |A_{1}) = (1 - p)(1 + EX) + p(1 + EY) = 1 + (1-p)EX+pEY = 1 + (1-p)EX + 1 = 2 + EX - pEX}\)
\(\displaystyle{ EX = \frac{2}{p}}\)

To zadanie pewnie można też rozwiązać przy pomocy łańcuchów Markowa.
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: gienia »

Dziękuję.

W książce mam odpowiedź \(\displaystyle{ \frac{1}{p}+ \frac{1}{1-p}}\).
To błąd w książce, czy tu jest coś nie tak, czego nie widzę?
Michauuuuuu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 mar 2014, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: Michauuuuuu »

Nie rozumiem odpowiedzi mruczka, zgadzam się jednak z odpowiedzią: będzie w niej EZ rozkładu geometrycznego oraz jego suma do nieskonczonosci
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: gienia »

nie czaję
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: Santiago A »

Obliczyć wartość oczekiwaną liczby prób w schemacie Bernoullego przeprowadzonych aż do momentu uzyskania kolejno sukcesu i porażki.
Przeprowadzamy \(\displaystyle{ k}\) prób, jeśli w \(\displaystyle{ k-1}\)-szych pojawiały się same sukcesy, w ostatnim porażka lub w \(\displaystyle{ k-2}\) porażki, potem sukces i porażka.
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: gienia »

Czy to nie wychodzi na to samo co Mruczek napisał?
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: Santiago A »

Hmh... jednak nie. Trzeba jeszcze dołożyć wszystkie przypadki: porażka, porażka, ..., porażka, sukces, ... sukces, porażka. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: Mruczek »

Michauuuuuu pisze:Nie rozumiem odpowiedzi mruczka, zgadzam się jednak z odpowiedzią: będzie w niej EZ rozkładu geometrycznego oraz jego suma do nieskonczonosci
Nie rozumiem Twojej odpowiedzi. O co chodzi z tą sumą do nieskończoności? Nie widzę jej interpretacji w postaci możliwych zdarzeń losowych.

Ja skorzystałem u siebie ze wzoru na rozbicie wartości oczekiwanej, który podała gienia.

EDIT:

Ok znalazłem błąd.
W rozkładzie geometrycznym przy prawdopodobieństwie sukcesu \(\displaystyle{ p}\) wartość oczekiwana uzyskania sukcesu to \(\displaystyle{ \frac{1}{p}}\), ale nasze \(\displaystyle{ EY}\) to wartość oczekiwana uzyskania porażki, czyli prawdopodobieństwa będą na odwrót: \(\displaystyle{ Y}\) to zmienna losowa rozkładu geometrycznego uzyskania porażki, wtedy \(\displaystyle{ EY = \frac{1}{1 - p}}\) i w dalszych obliczeniach jest błąd.

Poprawione obliczenia:

\(\displaystyle{ EX = (1 - p)(1 + EX) + p(1 + EY) = (1 - p)(1 + EX) + p(1 + \frac{1}{1 - p}) = 1 + EX - pEX + \frac{p}{1 - p}}\)
\(\displaystyle{ pEX = 1 + \frac{p}{1 - p}}\)
\(\displaystyle{ EX = \frac{1}{p} + \frac{1}{1 - p}}\)

Teraz już sprawdziłem wynik także przy pomocy łańcuchów markowa i wynik wyszedł identyczny jak ten w odpowiedziach (jeżeli chcesz mogę podać także to rozwiązanie).
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

średnia liczba prób do uzyskania sukcesu i porażki

Post autor: gienia »

Dzięki, to mi wystarczy
ODPOWIEDZ