Piłeczki w pudle

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11375
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Piłeczki w pudle

Post autor: mol_ksiazkowy »

W wielkim zamkniętym pudle jest nieznana ilość piłeczek pingpongowych. Przez otwór można wyciągać „po omacku” piłeczki. Wyciągnięto dziesięć z nich i pięć z nich pomalowano na zielono a pięć na czerwono i wrzucono je znowu do pudła. Po wymieszaniu znów wyciągnięto losowo dziesięć piłeczek: jedna była zielona i jedna czerwona z pozostałe niepomalowane.
Jak na podstawie tych informacji oszacować „rozsądnie” ile piłeczek było w tym pudle...?
szw1710

Piłeczki w pudle

Post autor: szw1710 »

Zakładam, że początkowo wszystkie piłki były niepomalowane. Wtedy na mój rozum w pudle jest ok. 50 piłeczek. Gdyby powtórzyć ten test wiele razy i średnio wyciągalibyśmy dwie pomalowane piłki na 10, to piłek pomalowanych jest mniej więcej 20%.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 793
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Piłeczki w pudle

Post autor: Slup »

Załóżmy, że w pudle było \(\displaystyle{ n+10}\) piłek. Potem mamy: \(\displaystyle{ 5}\) zielonych, \(\displaystyle{ 5}\) czerwonych i \(\displaystyle{ n}\) niepomalowanych. Policzmy prawdopodobieństwo \(\displaystyle{ p(n)}\), że z dziesięciu wyjętych piłeczek jedna będzie zielona, druga czerwona, a pozostałe niepomalowane. Mamy:
\(\displaystyle{ p(n)=\frac{{{5}\choose{1}}{{5}\choose{1}}{{n}\choose{8}}}{{{n+10}\choose{10}}}}\)
Chcemy wybrać \(\displaystyle{ n}\) tak, żeby \(\displaystyle{ p(n)}\) było jak największe.
Trzeba policzyć pochodną funkcji wymiernej...
szw1710

Piłeczki w pudle

Post autor: szw1710 »

W tym podejściu mamy \(\displaystyle{ p_{max}}\) dla \(\displaystyle{ n\approx 40}\). Ja zaprezentowałem podejście częstościowo-statystyczne nie rozróżniając kolorów. Tutaj mamy czystą probabilistykę. Nie powiem żeby mi się Twoje podejście nie podobało.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 793
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Piłeczki w pudle

Post autor: Slup »

Twoje na szybko dawało(moim zdaniem) sensowne przybliżenie "poprawnego"(?) wyniku.
szw1710

Piłeczki w pudle

Post autor: szw1710 »

Tak mi się wydawało. Czasem szybkie szacowania też są potrzebne, a to nie wymaga wiele zachodu.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 793
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Piłeczki w pudle

Post autor: Slup »

Gdybym miał to zadanie wytłumaczyć laikowi, to myślę, że Twój sposób sprzedania intuicji byłby lepszy niż mój.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Piłeczki w pudle

Post autor: a4karo »

Dziwna ta "statystyka"

Parę podobnych zadań:

W worku jest 500 kul zielonych i czerwonych. Wyciągnięto jedna kulę i okazała sią zielona. Jak na podstawie tych informacji oszacować „rozsądnie” ile zielonych piłeczek było w tym pudle...?

Odpowiedź
Ukryta treść:    
Rzucono sześcienną kostką do gry i wypadła czwórka. Jak na podstawie tej informacji oszacować „rozsądnie” jakie ilości oczek występują na ściankach...?

Odpowiedź
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 793
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Piłeczki w pudle

Post autor: Slup »

Faktycznie:)!! Jest jakiś lepszy sposób? Czy to jest wszystko do kitu?
ODPOWIEDZ