Dwuwymiarowa zmienna losowa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Sarken
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 19 wrz 2012, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Dwuwymiarowa zmienna losowa

Post autor: Sarken »

Czy ktoś mógłby sprawdzić poprawność i pomóc z punktem d)? Nie wiem jak do tego podejść.

Dwuwymiarowa zmienna losowa (X,Y) ma rozkład jednostajny w trójkącie o wierzchołkach (0,2), (0,0), (2,2) (nie 2,0).
a) opisać gęstość rozkładu zmiennej losowej,
b) wyznaczyć gęstości rozkładów brzegowych,
c) wyznaczyć funkcję rozkładu warunkowego zmiennej Y pod warunkiem X=x,
d) wyznaczyć funkcję regresji I rodzaju zmiennej Y względem X

\(\displaystyle{ D=\left\{ \left( x,y\right) \in R^{2} : 0 \le x \le 2 \wedge x \le y \le 2 \right\} \\

a) \\
\int_{0}^{2} \int_{x}^{2}c \mbox{d}y \mbox{d}x=1 \Rightarrow c= \frac{1}{2} \\

f(x,y) = \begin{cases} \frac{1}{2} \ dla \ (x,y) \in D \\ 0 \ dla \ (x,y) \not\in D \end{cases} \\

b) \\
f_{x}(X)= \int_{x}^{2} \frac{1}{2} \mbox{d}y = 1- \frac{1}{2}x \\
f_{y}(Y)= \int_{0}^{2} \frac{1}{2} \mbox{d}x = 1 \\

c) \\
f(y \vline x) = \frac{f(x,y)}{f _{x}X } = \frac{ \frac{1}{2} }{1- \frac{1}{2} x}}\)


Nie wiem, czemu to się rozsypało, ale f(x,y) powinno być w licziku, a to za równa się jako wynik.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2016, o 20:01 przez Sarken, łącznie zmieniany 1 raz.
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

Dwuwymiarowa zmienna losowa

Post autor: mostostalek »

Czy granice całkowania są aby na pewno dobrze? nie powinno być przypadkiem \(\displaystyle{ \int_{0}^{2} \int_{0}^{-x+2}}\).. Ty bierzesz pod uwage inny trójkąt.. co prawda o takim samym polu itd, ale reszta obliczeń się zmieni
Sarken
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 19 wrz 2012, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Dwuwymiarowa zmienna losowa

Post autor: Sarken »

Aj pomyliłem się przepisując polecenie. Tam ostatni punkt jest (2,2). Tylko, że z tego co czytałem te rozkłady brzegowe powinny być stałymi a w pierwszym wychodzi mi funkcja, nie stała. Nie jestem tego pewien.

#EDIT Jednak nie muszą być stałymi z tego co patrzę po innych zadaniach, a w Krysickim pisało coś takiego chyba.

I w tym drugim rozkładzie chyba ma być od 0 do "y" po dx. Mam rację?

Nie wiem jednak co z tym d) :/
ODPOWIEDZ