Prawdopodobieństwo, zdarznia przeciwne?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Prawdopodobieństwo, zdarznia przeciwne?

Post autor: NogaWeza »

Na podwórku bawi się \(\displaystyle{ 16}\) dzieci: \(\displaystyle{ 9}\) chłopców i \(\displaystyle{ 7}\) dziewczynek, pilnowanych niezależnie przez \(\displaystyle{ 4}\) opiekunów. Każdy z nich może upomnieć dziewczynkę z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ 0,4}\), a chłopca z \(\displaystyle{ 0,7}\). Jakie jest prawdopodobieństwo, że każde dziecko będzie skarcone przez opiekuna?

Myślałem o zdarzeniu przeciwnym, ale to będzie: "co najmniej jedno dziecko nie będzie upomniane", prawda? No o takim prawdopodobieństwie zbyt wiele nie mogę powiedzieć, bo będzie dużo przypadków. Nie wiem natomiast jak to prawdopodobieństwo wyznaczyć bezpośrednio, po prostu nie mam pomysłu, proszę zatem o pomoc.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7922
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1672 razy

Prawdopodobieństwo, zdarznia przeciwne?

Post autor: janusz47 »

Zdarzeniem przeciwne: "ani jedno dziecko, nie będzie upomniane (nie lubię słowa "skarcone") przez opiekuna".
Zbuduj model doświadczenia losowego i zastosuj wzór na prawdopodobieństwo całkowite (zupełne).
ODPOWIEDZ