Sprawdzian 10 zadań po 3 pytania

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
Poszukujaca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2775
Rejestracja: 21 maja 2012, o 23:32
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1019 razy
Pomógł: 166 razy

Sprawdzian 10 zadań po 3 pytania

Post autor: Poszukujaca »

Dany jest zestaw 10 zadań. Do każdego zadania są trzy pytania, na które należy odpowiedzieć TAK lub NIE. Zadanie uznajemy za rozwiązane, jeśli wszystkie trzy odpowiedzi do danego zadania są prawidłowe. Jakie jest prawdopodobieństwo, że uczeń zgadując (tzn. nic nie umiejąc i podając odpowiedzi w sposób losowy) rozwiąże co najmniej 8 zadań?

Zrobiłam tak:

Każde zadanie traktuję jako trzy pytania, więc w sumie jest 30 pytań, a prawodopodobieństwo poprawnej odpowiedzi na każde z nich to \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\).

\(\displaystyle{ |\Omega|= 2^{30}}\)

\(\displaystyle{ A = \left\{ \mbox{uczeń rozwiąże co najmniej 8 zadań} \right\}}\)

Zdarzenie \(\displaystyle{ A}\) zawiera w sobie wszystkie możliwości, kiedy 8 z 10 zadań jest na pewno dobrze rozwiązanych w całości, a reszta z sześciu pozostałych pytań jest zaznaczona dobrze albo źle. Licząc \(\displaystyle{ |A|}\) muszę uwzględnić wszystkie możliwości, kiedy:
- uczeń na wszystkie pozostałe pytania odpowie źle
- na jedno z sześciu pytań odpowie dobrze
- na dwa z sześciu pytań odpowie dobrze
itd...

\(\displaystyle{ |A|= {10 \choose 8 } \left( 1+ {6 \choose 1} + {6 \choose 2} + {6 \choose 3} + { 6 \choose 4} + { 6 \choose 5} + { 6 \choose 6 } \right) = {10 \choose 8} \cdot 2^{6}}\)

Bardzo proszę o komentarz, czy mój sposób jest dobry.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Sprawdzian 10 zadań po 3 pytania

Post autor: kerajs »

Ja poprzez rozwiązanie zadania rozumiem prawidłową odpowiedź na trzy pytania w nim zawarte.
Prawdopodobieństwo losowej prawidłowej odpowiedzi na jedno pytanie to:
\(\displaystyle{ p=\left( \frac{1}{2}\right)^3= \frac{1}{8}}\)
Teraz ze schematu Bernouliego:
\(\displaystyle{ P(A)=P(8d,2z)+P(9d,1z)+P(10d,0z)= {10 \choose 8}\left( \frac{1}{8} \right)^8 \left( 1-\frac{1}{8}\right)^2+{10 \choose 9}\left( \frac{1}{8} \right)^9 \left( 1-\frac{1}{8}\right)^1+\\+ {10 \choose 10}\left( \frac{1}{8} \right)^{10} \left( 1-\frac{1}{8}\right)^0= \frac{2269}{2 ^{30} }}\)


Twój wynik to \(\displaystyle{ P(A)=\frac{2880}{2 ^{30} }}\).
Awatar użytkownika
Poszukujaca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2775
Rejestracja: 21 maja 2012, o 23:32
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1019 razy
Pomógł: 166 razy

Sprawdzian 10 zadań po 3 pytania

Post autor: Poszukujaca »

Może ze względu na to zdanie w treści zadania: ,,Zadanie uznajemy za rozwiązane, jeśli wszystkie trzy odpowiedzi do danego zadania są prawidłowe." należy rozwiązać je właśnie tak.

Czy w moim myśleniu jest jakiś błąd?-- 27 maja 2016, o 16:29 --Mi Twoim sposobem wyszło \(\displaystyle{ \frac{2276}{2^{30}}}\)

Ten wynik jest bardzo podobny do tego uzyskanego moim sposobem.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Sprawdzian 10 zadań po 3 pytania

Post autor: kerajs »

1.Masz rację, popełniłem błąd rachunkowy.

2. Ty licząc sposobem z pierwszego postu niektóre zdarzenia zliczasz wielokrotnie.
Np:
\(\displaystyle{ {10 \choose 8} {6 \choose 6}}\) to u Ciebie 45 zdarzeń w których wszystkie zestawy są poprawne (30 prawidłowo odgadniętych pytań), a przecież takie zdarzenie jest tylko jedno. Powinno być \(\displaystyle{ {10 \choose 10}}\)
Już samo liczenie w ten sposób dokładnie ośmiu prawidłowych zestawów jest kłopotliwe.
ODPOWIEDZ