Karty w tym samym kolorze

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
Poszukujaca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2775
Rejestracja: 21 maja 2012, o 23:32
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1019 razy
Pomógł: 166 razy

Karty w tym samym kolorze

Post autor: Poszukujaca »

Talia składa się z 52 kart (po 13 kart w każdym z czterech kolorów). Po wyciągnięciu jednej karty i zwróceniu jej do talii tasujemy karty znów wyciągamy jedną kartę. Obliczyć prawdopodobieństwo, że obie wyciągnięte karty są tego samego koloru.

Robię tak:
\(\displaystyle{ | \Omega | = 52 \cdot 52}\) Tylko nie wiem, czy jest okej, ponieważ kolejność nie powinna tu być dla nas ważna, a jeśli traktujemy przestrzeń jako zbiór wariacji dwuelementowych, to przyjmujemy, że kolejność jest ważna.

\(\displaystyle{ A = \left\{ \mbox{obie wyciągniete karty są tego samego koloru} \right\}}\)
\(\displaystyle{ |A|= {52 \choose 1} \cdot {13 \choose 1}}\)
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Karty w tym samym kolorze

Post autor: kerajs »

Jest OK.
Sprawdź drzewkiem swoje wyniki.
Awatar użytkownika
Poszukujaca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2775
Rejestracja: 21 maja 2012, o 23:32
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1019 razy
Pomógł: 166 razy

Karty w tym samym kolorze

Post autor: Poszukujaca »

Drzewo stochastyczne jakoś nie bardzo mi tutaj pasuje.. Pierwsze piętro to byłaby jedna karta, którą możemy wybrać zupełnie dowolnie, a drugie piętro to byłaby druga karta, której kolor został określony przez pierwszą wybraną.

Jeśli jest dobrze, to \(\displaystyle{ P(A)=\frac{1}{4}}\), a wydaje mi się ten wynik dziwnie za duży..
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Karty w tym samym kolorze

Post autor: dec1 »

\(\displaystyle{ \frac{{52 \choose 1} \cdot {13 \choose 1}}{52 \cdot 52}}\) też się równa \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\)
ODPOWIEDZ