Dowód równości z wartością oczekiwaną

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
elbargetni
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 189
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 11:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Dowód równości z wartością oczekiwaną

Post autor: elbargetni »

Cześć, mam problem ze zrozumieniem pewnej równości. Z definicji wartości oczekiwanej mam:
\(\displaystyle{ E[max(X-d,0)] = \int_{d}^{\infty}(x-d)dF_X(x)}\)
Wiem, że to wyrażenie można przekształcić następująco:
\(\displaystyle{ \int_{d}^{\infty}(x-d)dF_X(x) = \int_{d}^{\infty}(1-F_x(x))dx}\)

Mógłby ktoś mi pomóc w zrozumieniu tej równości?
tanran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2016, o 17:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Dowód równości z wartością oczekiwaną

Post autor: tanran »

Ogólnie, dla \(\displaystyle{ X \ge 0}\) zachodzi: \(\displaystyle{ E[X]= \int_{0}^{ \infty }P(X > x) \mbox{d}x= \int_{0}^{ \infty }(1- F_{X}(x)) \mbox{d}x}\)
Awatar użytkownika
elbargetni
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 189
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 11:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Dowód równości z wartością oczekiwaną

Post autor: elbargetni »

Faktycznie znalazłem ten wzór pod hasłem Wartość oczekiwana na angielskiej wikipedii, ale mógłby ktoś wyjaśnić jak ten wzór otrzymać, czy jest to po prostu definicja wartości oczekiwanej?
M Maciejewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 14 maja 2016, o 16:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 90 razy

Dowód równości z wartością oczekiwaną

Post autor: M Maciejewski »

elbargetni pisze:Faktycznie znalazłem ten wzór pod hasłem Wartość oczekiwana na angielskiej wikipedii, ale mógłby ktoś wyjaśnić jak ten wzór otrzymać, czy jest to po prostu definicja wartości oczekiwanej?
Wzór ten dostaje się, wykorzystując twierdzenie Tonellego. Całka to ,,pole pod wykresem" funkcji \(\displaystyle{ X\geq 0}\), czyli miara zbioru
\(\displaystyle{ {(omega,r)inOmega imes [0,infty)mid rleq X(omega)}}\). Zapisując to odpowiednio jako całka iterowana, dostaje się wzór
\(\displaystyle{ E[X]= \int_{0}^{ \infty }P(X > x) \mbox{d}x= \int_{0}^{ \infty }(1- F_{X}(x)) \mbox{d}x}\).
tanran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2016, o 17:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Dowód równości z wartością oczekiwaną

Post autor: tanran »

Można tak:
\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty }P(X>x) \mbox{d}x = \int_{0}^{ \infty } \left[ \int_{0}^{ \infty } 1_{(t>x)}(t) \mu_{X}( \mbox{d}t)\right] \mbox{d}x= \int_{0}^{ \infty } \left[ \int_{0}^{ t } \mbox{d}x\right] \mu_{X}(\mbox{d}t)= \int_{0}^{ \infty }t\mu_{X}(\mbox{d}t)=E[X]}\)
ODPOWIEDZ