nowa gra w lotto - prawdopodobieństwo

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
forresty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2016, o 11:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: police

nowa gra w lotto - prawdopodobieństwo

Post autor: forresty »

Dzień dobry. Czy mógłby mi ktoś obliczyć jakie jest prawdopodobieństwo wygrania w grę lotto która pojawi się w okolicach czerwca? Nie jest to zadanie klasowe ani nie wiąże się to ze szkołą. Z ciekawosci pytam.
Otóż gra o nazwie Super Szansa będzie polegać na tym że losowany będzie numer siedmiocyfrowy z zakresu 0000000-9999999. Przy czym losowane będą kolejne cyfry ze zbioru {0-9} które po 7 losowaniu stworzą wygrywający numer. Cyfry nie będą eliminowane po wylosowaniu więc mogą się powtarzać w każdym z siedmiu losowań. Mamy więc lotka w którym trzeba trafić siedmiocyfrowy numer a w konsekwencji liczy się kolejność wylosowanych numerków. Wydaje mi się że wylosowanie wygrywającego numeru będzie trudniejsze niż w Dużego Lotka (6x49). Mam rację?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

nowa gra w lotto - prawdopodobieństwo

Post autor: piasek101 »

Jeśli obstawiamy cały siedmiocyfrowy numer to masz \(\displaystyle{ 10^7}\) wyników. A obstawiłeś jeden.
ODPOWIEDZ