Kostki i kostki nietypowe

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
goku94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 13:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 12 razy

Kostki i kostki nietypowe

Post autor: goku94 »

Mam takie zadanie:

Wśród 10 kostek do gry jedna ma na trzech ściankach jedynki a na pozostałych trzech szóstki. Pozostałe normalne. Losowo wybrano jedną kostkę i rzucono nią sześć razy. Jakie jest prawdopodobieństwo, że była to kostka nietypowa jeśli wyrzucono trzy jedynki i trzy szóstki?

Zastanawiam się czy nie chodzi tu o prawdopodobieństwo warunkowe, ale przecież nie mogę ustalić, że moje zdarzenie A to będzie wylosowanie nietypowej kostki, a B to będzie wyrzucenie określonych wyników, bo to są inne przestrzenie zdarzeń. Więc co zrobić, jakieś wskazówki?

Może tak: mogę policzyć pr. otrzymania takich wyników przy kostce normalnej i pr. otrzymania ich przy kostce nietypowej, potem wziąć pod uwagę jakie generalnie mam pr. wylosowania tej kostki...
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Kostki i kostki nietypowe

Post autor: squared »

goku94 pisze:Zastanawiam się czy nie chodzi tu o prawdopodobieństwo warunkowe, ale przecież nie mogę ustalić, że moje zdarzenie A to będzie wylosowanie nietypowej kostki, a B to będzie wyrzucenie określonych wyników, bo to są inne przestrzenie zdarzeń. Więc co zrobić, jakieś wskazówki?
Czemu nie? To klasyczne prawdopodobieństwo warunkowe. I jest wspólna przestrzeń zdarzeń. Jako przestrzeń zdarzeń bierzesz przestrzeń wszystkich możliwych \(\displaystyle{ 6}\) - krotnych rzutów (kolejno każdą z \(\displaystyle{ 10}\) kostek dostępnych.)
ODPOWIEDZ