Wygranie w lottka

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Exceleent
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 6 maja 2016, o 13:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Libiąż

Wygranie w lottka

Post autor: Exceleent »

Cześć
Z ciekawości chciałem sprawdzić ile wynosi prawdopodobieństwo wygrania w lotto. Jest on bardzo bardzo małe więc chciałbym aby ktoś sprawdził czy dobrze to policzyłem.

Więc obliczyłem na ile różnych sposobu moge wybrać \(\displaystyle{ 6}\) spośród \(\displaystyle{ 49}\) liczb, więc jest to Kombinacja(bez powtórzeń) 6 elementów wybieranych z \(\displaystyle{ 49}\), czyli jest ona równa \(\displaystyle{ \frac{49!}{6!43!}}\).



Czyli prawdopodobieństwo jest równe \(\displaystyle{ \frac{1}{\frac{49!}{6!43!}}}\) ????

Dzięki za pomoc i odpowiedzi jest to mój pierwszy post więc jeżeli wrzuciłem go w złym miejscu na forum to przepraszam .
Ostatnio zmieniony 8 maja 2016, o 16:53 przez Kacperdev, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Wygranie w lottka

Post autor: cosinus90 »

Zgadza się, właśnie tak należy obliczyć prawdopodobieństwo trafienia "szóstki".
Exceleent
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 6 maja 2016, o 13:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Libiąż

Wygranie w lottka

Post autor: Exceleent »

To osoby które grają w lottka muszą być bardzo słabe z prawdopodobieństwa
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wygranie w lottka

Post autor: Premislav »

Ja myślę, że to nie zawsze musi być najistotniejsze. Niektóre może i są bardzo słabe, ale to tez trochę tak jest, że ponoszą pewien koszt, żeby zanurzyć się w marzeniach, wyobrażać sobie, że osiągną wygraną i zmienią swoje życie.
Przepraszam za off-topic.
Straznik Teksasu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 29 paź 2015, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 90 razy

Wygranie w lottka

Post autor: Straznik Teksasu »

Przeliczając to na procenty wychodzi na 1 los nieco ponad: \(\displaystyle{ 0,000007\%}\). A jednak ludzie wygrywają. A to wskazuje na to jak dużo ludzi musi grać.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Wygranie w lottka

Post autor: piasek101 »

Co więcej - niektórzy trafili główną wygraną dwa razy.
Straznik Teksasu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 29 paź 2015, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 90 razy

Wygranie w lottka

Post autor: Straznik Teksasu »

Wczoraj trafione zostały 3 szóstki, więc zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa powinno być ok 40 mln wysłanych zakładów na te losowanie. Jednak te liczby \(\displaystyle{ 11,14,20,27,30,35}\) były "łatwe", więc zakładów pewnie było mniej.
miodzio1988

Wygranie w lottka

Post autor: miodzio1988 »

Straznik Teksasu, co to znaczy, że liczby były łatwe?
SidCom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 5 sty 2012, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 125 razy

Wygranie w lottka

Post autor: SidCom »

chodzi mu o to, że łatwo je wypisać gdy się je zna...
Straznik Teksasu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 29 paź 2015, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 90 razy

Wygranie w lottka

Post autor: Straznik Teksasu »

miodzio1988 pisze:Straznik Teksasu, co to znaczy, że liczby były łatwe?
Tak myślałem, że ktoś o to mnie spyta To znaczy, że ciąg liczb \(\displaystyle{ 11,14,20,27,30,35}\) jest dosyć równomiernie rozłożony na osi liczbowej tzw. np. niewiele się różni od takiego ciągu \(\displaystyle{ 10,15,20,25,30,35}\), dlatego jest to łatwe zestawienie cyfr. Część ludzi tak zakreśla mając złudną nadzieję, że akurat będzie miała większe szanse trafienia. I to wyjaśnia dlaczego przez ok. 10 losowań nikt nie trafił szóstki, a tu nagle w jednym losowaniu trafiły się aż 3 szóstki.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Wygranie w lottka

Post autor: Kacperdev »

Racja, to kwestia psychologiczna. Ludzie intuicyjnie i błędnie sądzą, że wylosowanie przez maszyne np. ciągu liczb: 1,2,3,4,5,6 jest duzo mniej prawdopodobne niż jakiegokolwiek innego mniej regularnego.
miodzio1988

Wygranie w lottka

Post autor: miodzio1988 »

I to wyjaśnia dlaczego przez ok. 10 losowań nikt nie trafił szóstki, a tu nagle w jednym losowaniu trafiły się aż 3 szóstki.
Bardziej ilość grających na to wpływa. Ja znam osoby które po 200 losów nawet puściły, a prawie każdy z moich znajomych zagrał, kiedy to np poprzednio grali tylko Ci stali uczestnicy.

Rozkład równomierny wylosowanych liczb tutaj nie ma znaczenia
Straznik Teksasu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 29 paź 2015, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 90 razy

Wygranie w lottka

Post autor: Straznik Teksasu »

Teraz przeczytałem, że dwóch zwycięzców z \(\displaystyle{ 3}\) grało na "chybił-trafił", więc przyznaję ci rację.
freeszpak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 13 gru 2014, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 5 razy

Wygranie w lottka

Post autor: freeszpak »

wykładowca na mojej uczelni (prof matematyki) mowił nam, ze tylko niewyksztalceni ludzie graja w lotto. dla mnie takie gadanie to glupota. W mojej miejscowosci dwie osoby trafiły glówna wygrana (mala miejscowowc, ponizej 4tys mieszkancow). moim zdaniem warto od czasu do czasu zagrac pojedynczy zaklad (raptem kilka zł) i miec szanse na fajne piniedze. nie robic tego nalogowo, wierząc ze jak sie wyda połwe pensji na zaklady to na pewno sie wygra, tylko od czasu do czasu za kilka zł.
Stresstest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 maja 2016, o 11:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RFN

Wygranie w lottka

Post autor: Stresstest »

freeszpak pisze:wykładowca na mojej uczelni (prof matematyki) mowił nam, ze tylko niewyksztalceni ludzie graja w lotto. dla mnie takie gadanie to glupota.W mojej miejscowosci dwie osoby trafiły glówna wygrana (mala miejscowowc, ponizej 4tys mieszkancow).[...]


... @freeszpak, na przestrzeni wieków bywało z tym różnie. Czasami ludzie z wykształceniem brali też czynny udział w grach liczbowych.

Zaglądając do historii loterii, dość często natrafimy na wzmiankę o loterii, zorganizowanej na dworze Ludwika XIV, w której większość głównych wygranych przypadła w udziale samemu królowi i bliskich mu damom dworu.

Nieco bardziej szczytne cele przyświecały loterii zorganizowanej przez Fryderyka Wielkiego w połowie lat sześćdziesiątych XVIII wieku. Zyski z tej loterii przeznaczał on bowiem na budowę Nowego Pałacu w Poczdamie oraz wikt dla swoich żołnierzy. W Bremen z uzyskanych wpływów zbudowano dla odmiany Dom Poprawczy. Ta loteria zyskała szybko na popularności i nawet świadome umysły tamtej epoki, takie jak niemiecki poeta Gotthold Ephraim Lessing, uległy ponęcie hazardu. Sam Lessing jeszcze na kilka godzin przed śmiercią dyktował swoje numery na następne losowanie (między innymi 52 - bo tyle lat przeżył), nie tracąc nadziei na wygraną.

Z powodu stwierdzonych nadużyć i nieprawidłowości ta niemiecka loteria została około roku 1800 zawieszona. Nie należała ona do tanich loterii, gdyż jak pisał ówczesny literat i naukowiec z Hanoweru, Georg Christoph Lichtenberg: "Jeden los hanowerskiej loterii kosztuje 18 talarów i 13 groszy". Porównując siłę nabywczą tego talara z dzisiejszym euro: 100 talarów = 5.169 €, owe 18 talarów można szacować na około 930 € lub 4.000 złotych. Czyli nie każdy mógł sobie na taki los pozwolić.

Po ponad 130 latach wprowadzono w Niemczech pierwszą "nowoczesną" loterię dla szerokich mas obywateli - czyli taką jak dzisiejszy polski "Multi Multi", "Kaskada" czy niemieckie "Lotto 6aus49". Tę loterię zorganizowała partia polityczna NSDAP, nazywała się: "Deutsche Reichslotterie", kosztowała 0,50 Reichsmark i z jej wpływów miały być tworzone nowe miejsca pracy. NSDAP była tak dowcipna, że nawet gdy w Trzeciej Rzeszy osiągnięto pełne zatrudnienie i wystąpił niedobór "rąk do pracy", "Reichslotterie" organizowano dalej i bilans w roku 1936 po siedmiu losowaniach wyglądał tak, że: 13.000.000 Reichsmark wypłacono na wygrane, 3.750.000 RM wpłynęły jako podatek loteryjny do kasy państwowej, a 25.800.000 Reichsmark powędrowało na konto NSDAP, która te pieniądze zainwestowała na wznoszenie reprezentacyjnych obiektów partyjnych.


Stresstest
ODPOWIEDZ