Oblicz prawdopodobieństwo warunkowe.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Jarosz23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 6 razy

Oblicz prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Jarosz23 »

Są cztery kartony ponumerowane kolejno 1 2 3 4 oraz siedem piłeczek ponumerowanych kolejno 1 2 3 4 5 6 7. Każdy pojemnik mieści maksymalnie dwie piłeczki. Najpierw Tomek wybiera piłkę, a potem wrzuca ją do jakiegoś kartonu, następnie Ania wybiera jakąś piłeczkę i wrzuca ją do jakiegoś kartonu.
Oblicz prawdopodobieństwo, że jeśli Tomek wybrał piłkę numer 1 i włożył ją do kartonu numer 1, to Ania włoży piłkę o numerze parzystym do kartonu o numerze nieparzystym.

Nie mam pojęcia jak to zadanie rozwiązać. Znam wzór na prawdopodobieństwo warunkowe, jednak nie wiem jak je obliczyć.

Policzyłem,że mój zbiór omega to: \(\displaystyle{ {7 \choose 1} * {4 \choose 1}}\)
W takim razie prawdopodobieństwo, że Tomek wybrał piłkę numer 1 i włożył do kartonu nr 1 to\(\displaystyle{ \frac{1}{omega}}\) tak ?
Nie wiem natomiast jak mam wyznaczyć część wspólną.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Oblicz prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: kerajs »

Próba rozwiązania zadania drzewkiem pokaże zarówno rozwiązanie jak i wyjaśni Twoje wątpliwości.

T - Tomek wybrał piłkę numer 1 i włożył ją do kartonu numer 1
A - Ania włoży piłkę o numerze parzystym do kartonu o numerze nieparzystym.

\(\displaystyle{ P(A|T)= \frac{P(A \cap T)}{P(T)} = \frac{ \frac{1}{7} \cdot \frac{1}{4} \cdot \frac{3}{6} \cdot \frac{2}{4} }{\frac{1}{7} \cdot \frac{1}{4}}= \frac{1}{4}}\)
ODPOWIEDZ