taka sama ilość kul

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
wiwnes691
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 18 sty 2014, o 19:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 69 razy

taka sama ilość kul

Post autor: wiwnes691 »

Z urny zawierającej \(\displaystyle{ n}\) białych i \(\displaystyle{ n}\) czarnych kul wyciągamy losowo parzystą liczbę kul (wszystkie odróżnialne próbki zawierające parzystą liczbę kul, włącznie z próbką liczności 0, są równo prawdopodobne)
Jakie jest prawdopodobieństwo, że wśród wyciągniętych kul będzie tyle samo kul białych co czarnych?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

taka sama ilość kul

Post autor: Premislav »

Nie wiem, po co w ogóle rozważać losowanie zera kul, typowe udziwnianie.

Wynik to najwyraźniej \(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} \frac{1}{n+1} \frac{{n \choose k}^{2}}{ {2n \choose 2k}}}\) - jeśli trzeba to jakoś wytłumaczyć, to napisz.

Oczywiście pewnie ktoś by stwierdził, nie całkiem bez słuszności, że to nie jest zwarta postać, więc to jeszcze nie odpowiedź. Ale nie chce mi się tego zwijać. Jak dobrze popatrzysz, to sprowadzisz ten wyraz do jakichś tam iloczynów/ilorazów liczb Catalana przemnożonych przez jakieś tam cuś, ale nie wiem, czy pomoże to w odszukaniu zwartej postaci, więc to może być bezużyteczny trop. Ja bym tego nie zwijał.
Może jest jakieś zwięźlejsze rozwiązanie.
wiwnes691
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 18 sty 2014, o 19:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 69 razy

taka sama ilość kul

Post autor: wiwnes691 »

Nie rozumiem czemu dzielimy przez \(\displaystyle{ n+1}\) reszta ok.
Fajnie byłoby wiedzieć jak to zwinąć . Jeśli ktoś zna odpowiedź będę wdzięczna za zaspokojenie swojej ciekawości
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

taka sama ilość kul

Post autor: Premislav »

Zastosowałem wzór na prawdopodobieństwo całkowite. Ale Jeezu no, ja to jestem tak strasznie mało inteligentny, że aż dziwię się, że nie byłem w szkole specjalnej.
To: wszystkie odróżnialne próbki zawierające parzystą liczbę kul, włącznie z próbką liczności 0, są równo prawdopodobne nie znaczy przecież, że prawdopodobieństwo wylosowania zera kul jest takie samo, jak prawdopodobieństwo wylosowania dwóch kul itd. gdyż dwie kule możemy wylosować na \(\displaystyle{ {2n \choose 2}}\) sposobów (znowu ten sam fenomen: więcej czytam niż siedzę nad matmą, a w zadaniach z matmy padam na czytaniu ze zrozumieniem), a zero kul na jeden sposób. Boooże...
Podzbiorów zbioru \(\displaystyle{ k}\)-elementowego, które są parzystej liczebności mamy \(\displaystyle{ 2^{k-1}}\), gdzieś tu na forum był ładny dowód z myślenia (czyli na pewno nie był mój). O, proszę:
136045.htm
Zatem moc omegi to \(\displaystyle{ 2^{2n-1}}\), zaś liczba podzbiorów o parzystej liczebności elementów, w których to jest tyle samo kul białych i czarnych dana jest przez \(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n}{n \choose k}{n \choose k}={2n \choose n}}\) (to jak rozumiem widzisz, sądząc po komentarzu do poprzedniego posta). Czyli odpowiedź to \(\displaystyle{ \frac{{2n \choose n}}{2^{2n-1}}}\)
ODPOWIEDZ