Losowanie bez zwracania

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
coer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 25 lip 2015, o 22:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Losowanie bez zwracania

Post autor: coer »

Zadanie.
W pudełku jest \(\displaystyle{ 12}\) elementów, z czego \(\displaystyle{ 6}\) jest sprawnych i \(\displaystyle{ 6}\) popsutych. W sposób losowy, bez zwracania wybierasz \(\displaystyle{ 2}\) elementy. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania za drugim razem elementu popsutego, pod warunkiem, że za pierwszym razem wybrałeś element sprawny.

Za pierwszym razem element sprawny wybieram na \(\displaystyle{ \frac{6}{12}}\) sposóbów
Elementów popsutych mam nadal \(\displaystyle{ 6}\), a w drugim losowaniu wybieram spośród popsutych jeden element, czyli na \(\displaystyle{ \frac{6}{11}}\) sposobów, bo w sumie mam już \(\displaystyle{ 11}\) elementów

Więc wychodzi, że prawdopodobieństwo wylosowania za drugim razem elementu popsutego, pod warunkiem, że za pierwszym razem wybrałeś element sprawny to
\(\displaystyle{ \frac{6}{12} \cdot \frac{6}{11} = \frac{3}{11}}\)

W książce to \(\displaystyle{ \frac{6}{11}}\)

Gdzie popełniłem błąd?
Ostatnio zmieniony 12 mar 2016, o 23:30 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Symbol mnożenia to \cdot.
miodzio1988

Losowanie bez zwracania

Post autor: miodzio1988 »

Niepotrzebnie użyłeś zasady mnożenia. Poczytaj o prawdopodobieństwie warunkowym.
coer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 25 lip 2015, o 22:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Losowanie bez zwracania

Post autor: coer »

Już rozumiem.
ODPOWIEDZ