Losujemy liczbę większą od 20

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Losujemy liczbę większą od 20

Post autor: Milczek »

Ze zbioru liczb \(\displaystyle{ 1,2,3,4,5}\) tworzymy dwuelementowe wariacje bez powtórzeń. Zdarzenie polegające na wylosowaniu każdej dwucyfrowej liczby jest taki samo.
Oblicz prawdopodobieństwo że wylosujesz liczbę większą od \(\displaystyle{ 20}\) taką że cyfra dziesiątek jest mniejsza od cyfry jedności.

\(\displaystyle{ \Omega = 20}\), są to wszystkie liczby dwucyfrowe.
Liczb które są większe od \(\displaystyle{ 20}\) i cyfra jedności jest większa od cyfry dziesiątek jest \(\displaystyle{ 6}\) są to liczby \(\displaystyle{ 23,24,25,34,35,45}\).

Więc zdarzenie \(\displaystyle{ A}\) polega na wylosowaniu jeden z tych \(\displaystyle{ 6}\) liczb i \(\displaystyle{ P(A)=\frac{6}{20}=\frac{3}{10}}\) lecz w odpowiedziach jest \(\displaystyle{ \frac{6}{10}}\).
Czy mógłby mnie ktoś naprowadzić? Mam problem z zrozumieniem prawdopodobieństwa.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Losujemy liczbę większą od 20

Post autor: kerajs »

Jest OK. Popraw błąd w książce.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Losujemy liczbę większą od 20

Post autor: Milczek »

Racja dzięki, poszukałem tego zadania w google teraz i faktycznie, odpowiedź w zbiorze p.Kiełbasy wymaga poprawy
ODPOWIEDZ