Prawdopodobieństwo zachodzenia nierówności zmiennych.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
MatXXX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 2 gru 2014, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

Prawdopodobieństwo zachodzenia nierówności zmiennych.

Post autor: MatXXX »

Dobry wieczór!
Mam wyliczone wzory na \(\displaystyle{ P(X=x)}\) i \(\displaystyle{ P(Y=y)}\), zmienne \(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ Y}\) są dyskretne i niezależne. Mam udowodnić, że \(\displaystyle{ P(X \ge 4Y) \le \frac{2}{3}}\). Czy jest to równoważne ze stwierdzeniem, że \(\displaystyle{ P(X \ge k \wedge Y = \frac{k}{4})\le \frac{2}{3}}\)? A później mogę rozbić na iloczyn prawdopodobieństw, jakby zamiast nierówności przy \(\displaystyle{ X}\) była równość i dowieść tak otrzymanej nierówności dla każdego \(\displaystyle{ k}\)?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Prawdopodobieństwo zachodzenia nierówności zmiennych.

Post autor: Kartezjusz »

Jako, że \(\displaystyle{ k}\)może być dowolne musisz rozważyć sumę prawdopodobieństw
MatXXX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 2 gru 2014, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

Prawdopodobieństwo zachodzenia nierówności zmiennych.

Post autor: MatXXX »

Kartezjusz, dowodzić, że \(\displaystyle{ P(X \ge k)+P(Y=\frac{k}{4})\le\frac{2}{3}}\) dla każdego \(\displaystyle{ k}\)? Dlaczego?
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Prawdopodobieństwo zachodzenia nierówności zmiennych.

Post autor: Medea 2 »

Niech \(\displaystyle{ Y}\) będzie niesiona przez \(\displaystyle{ \{y_k : k \in \NN\}}\). Wtedy

\(\displaystyle{ P(X \ge 4Y) = \sum_{k = 0}^\infty P(Y = y_k \wedge X \ge4 y_k) = \sum_{k = 0}^\infty P(Y = y_k) P( X \ge 4y_k)}\).
ODPOWIEDZ