Prawdopodobienstwo wypozyczenia roweru

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
jarodol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 59 razy

Prawdopodobienstwo wypozyczenia roweru

Post autor: jarodol »

W pewnym 5-tysięcznym miasteczku znajduje się wypożyczalnia dysponująca dziewięcioma rowerami. Prawdopodobieństwo, że dowolny mieszkaniec w danym dniu wypożyczy rower na cały dzień wynosi 0,002. Jakie jest prawdopodobieństwo, że 5 maja zostaną wypożyczone wszystkie rowery?

Nie bardzo wiem jak w ogole policzyc prawdopodobienstwo ze wszystkie rowery zostana wypozyczone... Czy tu chodzi moze o Bernoulliego? Ma ktos jakis pomysl?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Prawdopodobienstwo wypozyczenia roweru

Post autor: Premislav »

Trochę to głupie, bo np. dwuletnie dziecko albo zgrzybiały staruszek raczej nie wypożyczy roweru, ale tak to masz istotnie rozkład Bernoulliego z parametrami \(\displaystyle{ n=5000}\) oraz \(\displaystyle{ p=0,02}\). Ale lepiej go chyba przybliżyć standardowym rozkładem normalnym, korzystając z CTG.
jarodol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 59 razy

Prawdopodobienstwo wypozyczenia roweru

Post autor: jarodol »

kurde.. no ale nie wiem jak to w ogole ogarnac z Bernoulliego. Moglbys mi pomoc to jakos zaczac??
ODPOWIEDZ