Oblicz prawdopodobieństwo, że skrzynki nie będą puste

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
unlimited994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Oblicz prawdopodobieństwo, że skrzynki nie będą puste

Post autor: unlimited994 »

Jestem tu nowy, czytałem działy pomocnicze ale mimo to miałem wątpliwości czy umieścić to w prawdopodobieństwie czy w kombinatoryce (umieściłem tu bo pytanie jest o prawdopodobieństwo), jeśli źle to przepraszam.

Zadanie jest krótkie, ale dla mnie kłopotliwe.

Rozkładamy 10 IDENTYCZNYCH jabłek w 5 skrzynkach. Jakie jest prawdopodobieństwo, że żadna ze skrzynek nie będzie pusta ?
macik1423
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 875
Rejestracja: 8 paź 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: R do M
Podziękował: 56 razy
Pomógł: 234 razy

Oblicz prawdopodobieństwo, że skrzynki nie będą puste

Post autor: macik1423 »

Może tak: \(\displaystyle{ 1}\) oznacza jedno jabłko, \(\displaystyle{ |}\) oddzielam skrzynkę.
\(\displaystyle{ 111|11|11|1|11}\), w pierwszej skrzynce teraz znajdują się \(\displaystyle{ 3}\) jabłka, dalej \(\displaystyle{ 2}\)... Te kreski można więc przestawiać między jedynki otrzymując nowe ułożenie jabłek w skrzynkach. Jest \(\displaystyle{ 9}\) miejsc pomiędzy jedynkami i cztery kreski. Więc wszystkich możliwości jest \(\displaystyle{ C_{9}^{4}}\). Omega wydaje mi się że będzie taka: wybieramy jedną skrzynkę która ma być pusta na \(\displaystyle{ C_{5}^{1}}\) sposobów, jabłka będą rozlokowane w czterech skrzyniach podobnie z tymi kreskami czyli \(\displaystyle{ C_{9}^{3}}\), potem wybieramy dwie puste \(\displaystyle{ C_{5}^{2}}\) itd. trzy, cztery no i zero pustych.
ODPOWIEDZ