Zbieżność szeregów losowych

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Zbieżność szeregów losowych

Post autor: musialmi »

Mamy dwa twierdzenia o zbieżności szeregów losowych: tw. o 2 szeregach i tw. o 3 szeregach. Które ma słabsze założenia?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Zbieżność szeregów losowych

Post autor: Premislav »

Moim zdaniem (które niewiele znaczy) twierdzenie o 2 szeregach ma mocniejsze założenia (to teraz zgadnij, które ma słabsze). No bo nawet tak na chłopski rozum: to, że dla pewnej stałej \(\displaystyle{ c>0}\) mamy
zbieżność \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty }\mathbf{E}[X_{n}^{c}]}\),\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty }\mathbf{D^{2}}[X_{n}^{c}]}\) oraz \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty }\mathbf{P}(\left| X_{n}\right|>c)}\)
, to nie znaczy, że \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty } \mathbf{D^{2}}X_{n}<\infty}\) oraz \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty } \mathbf{E}X_{n}}\) jest zbieżny. Prosty przykład: niech \(\displaystyle{ (X_{n})_{n=1}^{+\infty}}\) będzie ciągiem niezależnych zmiennych losowych, takich że
\(\displaystyle{ \mathbf{P}(X_{n}=n)=\mathbf{P}(X_{n}=-n)= \frac{1}{n^{3}} \text{ oraz } \mathbf{P}(X_{n}=0)= 1-\frac{2}{n^{3}}}\)
(z "mojej" zeszłorocznej listy zadań).
No a wynikanie w drugą stronę zdaje się być w oczywisty sposób prawdziwe.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Zbieżność szeregów losowych

Post autor: musialmi »

Premislav pisze: No a wynikanie w drugą stronę zdaje się być w oczywisty sposób prawdziwe.
Nie widzę tego. Jak szeregi wariancji i wartości oczekiwanych są zbieżne, to obcięte OCZYWIŚCIE też, ale z tym trzecim szeregiem mam problem.
Premislav pisze: (z "mojej" zeszłorocznej listy zadań).
I "mojej" tegorocznej
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Zbieżność szeregów losowych

Post autor: Premislav »

A, no fakt, to nie jest takie znowu oczywiste. Za bardzo się popisuję tego typu stwierdzeniami, szczególnie zważywszy na mój bardzo średni stan umiejętności.
Dla \(\displaystyle{ c>0}\) mamy \(\displaystyle{ \mathbf{P}(\left| X_{n}\right|>c)=\mathbf{P}(\left| X_{n}-\mathbf{E}X_{n}+\mathbf{E}X_{n}\right|>c) \le \mathbf{P}(\left| X_{n}-\mathbf{E}X_{n}\right|+\left|\mathbf{E}X_{n}\right|>c) \le}\), a dalej korzystasz z warunku koniecznego zbieżności \(\displaystyle{ \sum_{}^{} \mathbf{E}X_{n}}\) i z nierówności Czebyszewa.-- 10 sty 2016, o 16:18 --A dokładniej to z nierówności Czebyszewa-Bienayme.
ODPOWIEDZ