ROZKŁAD POISSONA

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
travelergigi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2015, o 14:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

ROZKŁAD POISSONA

Post autor: travelergigi »

\(\displaystyle{ W kinie jest 40 miejsc. Liczba chętnych na seans ma rozkład Poissona z lambda=35. Jaka jest wartość oczekiwana liczby widzów?\(\displaystyle{ }\)}\)
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

ROZKŁAD POISSONA

Post autor: robertm19 »

Będzie to rozkład ucięty. Prawdopodobieństwo że w kinie jest cała sala pełna bedzie równa sumie prawd. rozkladu Poissona dla k większego lub równego 40.
travelergigi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2015, o 14:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

ROZKŁAD POISSONA

Post autor: travelergigi »

A czy mógłbyś mi pomóc to rozpisać? Nie mam niestety żadnego pojęcia jak zacząć
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

ROZKŁAD POISSONA

Post autor: Premislav »

Niech \(\displaystyle{ X}\) oznacza liczbę widzów (to jest zmienna losowa). Wtedy
\(\displaystyle{ \mathbf{P}(X=k)=\begin{cases} e^{-35} \frac{35^{k}}{k!}, \text{ gdy } k=0,1...39 \\
\sum_{k=40}^{+\infty} e^{-35} \frac{35^{k}}{k!}, \text{ dla k=40 }\end{cases}}\)

Wynika to stąd, że aby kino było pełne, musi być co najmniej \(\displaystyle{ 40}\) chętnych.

A zatem wartość oczekiwana liczby widzów to \(\displaystyle{ \mathbf{E}X= \sum_{k=0}^{39}\left(k \cdot e^{-35} \frac{35^{k}}{k!}\right)+40 \cdot \sum_{k=40}^{+\infty} e^{-35} \frac{35^{k}}{k!}}\). nie policzę tego, bo mi się nie chce. Można jeszcze to zapisać w terminach dystrybuanty rozkładu Poissona, ale na nią nie ma żadnych "fajnych" (tj. zwartych) formuł.
ODPOWIEDZ