Prawdopodobieństwo wylosowania litery słowa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
marcin1509
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Prawdopodobieństwo wylosowania litery słowa

Post autor: marcin1509 »

Witajcie,
Mam problem z tym zadaniem.
Słowa złożone z czterech liter powstają w ten sposób, że z urny zawierającej 5 liter Z i 4 litery N losujemy po kolei bez zwracania 1. i 2. literę słowa. Następnie z urny zawierającej 3 litery Z i 7 liter N losujemy po kolei ze zwracaniem 3. i 4. literę słowa. Obliczyć prawdopodobieństwo tego, że na litera Z znajduje się na 1. i 2. i 3. miejscu lub na 1. i 4. miejscu.

Nie rozumiem za bardzo tego zadania.

Wiemy , że mamy dwie urny :
w jednej : 5 liter Z i 4 litery N : \(\displaystyle{ \left\{ Z_{1}, Z_{2}, Z_{3},Z_{4},Z_{5},N_{1},N_{2},N_{3}, N_{4}\right\}}\)
w drugiej : 3 litery Z i 7 liter N : \(\displaystyle{ \left\{ Z_{1}, Z_{2}, Z_{3},N_{1},N_{2},N_{3},N_{4},N_{5}, N_{6}, N_{7}\right\}}\)

Ale nie wiem jak dokładnie obliczyć to prawdopodobieństwo.
Pozdrawiam
Tommy A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 7 mar 2015, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 20 razy

Prawdopodobieństwo wylosowania litery słowa

Post autor: Tommy A »

Ja to widzę w ten sposób - litera Z znajduje się na 1. i 2. i 3. miejscu lub na 1. i 4. miejscu = ciągi ZZZN lub ZNNZ. Najłatwiej będzie narysować sobie drzewko, lub chociaż wyobrazić.

\(\displaystyle{ P=P(ZZZN)+P(ZNNZ)= \frac{5}{9} \cdot \frac{4}{8} \cdot \frac{3}{10} \cdot \frac{7}{10} + \frac{5}{9} \cdot \frac{4}{8} \cdot \frac{7}{10} \cdot \frac{3}{10}}\)
ODPOWIEDZ