Moduł rozkładu normalnego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
wdsk90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 4 maja 2010, o 11:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 10 razy

Moduł rozkładu normalnego

Post autor: wdsk90 »

Niech \(\displaystyle{ X,Y}\) będą niezależnymi zmiennymi losowymi o rozkładach normalnych, przy czym

\(\displaystyle{ \mathbf{E}X=\mathbf{E}Y=0,\quad\mathbf{D}^2X=3,\quad\mathbf{D}^2Y=1.}\)

Oblicz \(\displaystyle{ \mathbf{P}(|X|<|Y|).}\)

Zadanie czwarte z 51. egzaminu aktuarialnego z prawdopodobieństwa i statystyki.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Moduł rozkładu normalnego

Post autor: Premislav »

Wyszła mi czysta masakra w obliczeniach. Splot gęstości wyglądał obiecująco, a wyszło mi fuuu... Cóż, bogowie matematyki mnie nie ukochali.
Może tak: \(\displaystyle{ \frac{X}{ \sqrt{3} }}\) powinna mieć rozkład \(\displaystyle{ \mathcal{N}(0,1)}\), przeliczyłem jeszcze na dystrybuancie i przez prościutkie podstawienie w całce, bo jestem zbyt pijany, by mieć pewność bez tego. No to pięknie: zapiszmy najpierw sobie coś takiego:
\(\displaystyle{ \mathbb{P}(\left| X\right| <\left| Y\right| )=\mathbb{P}(X^{2}<Y^{2})}\). A teraz jako że rozkład \(\displaystyle{ Y^{2}}\) jest ciągły (no bo od razu wiemy, jaki on jest: \(\displaystyle{ \chi^{2}(1)}\)), to \(\displaystyle{ \mathbb{P}(Y^{2}=0)=0}\), więc se dzielimy bez strachu i dostajemy postać
\(\displaystyle{ \mathbb{P}\left( \frac{X^{2}}{Y^{2}}<1 \right)}\). Teraz wykonamy kolejne maałpie przekształcenie: podzielimy stronami przez trzy pod znakiem miary i mamy
\(\displaystyle{ \mathbb{P}\left( \frac{(X/\sqrt{3})^{2}}{Y^{2}} < \frac{1}{3} \right)}\) - serio, tak jest bardziej czytelnie, niźli z jakimiś szwargolonymi (to mój autorski neologizm) ułamkami piętrowymi.
No to skoro \(\displaystyle{ \frac{X}{\sqrt{3}}\sim \mathcal{N}(0,1)}\) oraz \(\displaystyle{ Y\sim \mathcal{N}(0,1)}\), to ich kwadraty mają rozkłady \(\displaystyle{ \chi^{2}(1)}\) (jeśli się w liczeniu nie pomyliłem, choć to chyba powinienem pamiętać z zajęć ), a skoro \(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ Y}\) są stochastycznie niezależne, to ich kwadraty takoż (jak również \(\displaystyle{ \frac{X^{2}}{3}}\) i \(\displaystyle{ Y^{2}}\)), bo \(\displaystyle{ f(t)=t^{2}}\) jest borelowska, przeto \(\displaystyle{ \frac{(X/3)^{2}}{Y^{2}}}\) ma rozkład \(\displaystyle{ F(1,1)}\) i wynik można odczytać z tablic. Albo w R (wyczytałem to w książce do staty, kompletnie się na tym programie nie znam, choć coś w nim miałem, tak że proszę nie parskac aż tak niewąsko, bym usłyszał):

Kod: Zaznacz cały

pf(1/3,1,1)
Nie wiem, czy to się do czegoś nadaje, ale miałem ochotę napisać. Aa ma ktoś rozwiązanie nietablicowe i bez masakrycznie ciężkich splotów (może ładnie da się i za pomocą splotu, tylko przyda się jakieś zgrabne ominięcie części rachunków z mojego karteluszka, których tu nie piszę...)?
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Moduł rozkładu normalnego

Post autor: Medea 2 »

A może by się tak wesprzeć komputerem?

Kod: Zaznacz cały

Probability[
 Abs[x] <= Abs[y], {x, y} [Distributed] 
  MultinormalDistribution[{0, 0}, {{3, 0}, {0, 1}}]]
\(\displaystyle{ \frac 13}\).

Jeżeli zamiast \(\displaystyle{ 1}\) napiszemy \(\displaystyle{ b}\), zaś zamiast \(\displaystyle{ 3}\): \(\displaystyle{ a}\), to odpowiedź jest trochę bardziej skomplikowana, ale nadal do policzenia bez uciekania się do tablic.

\(\displaystyle{ \frac{1}{2\pi} \left[ \pi - 2 \arctan \frac{\sqrt a}{\sqrt b} + 2 \arctan \frac{\sqrt b}{\sqrt a}\right]}\).
wdsk90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 4 maja 2010, o 11:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 10 razy

Moduł rozkładu normalnego

Post autor: wdsk90 »

Korzystanie z komputera na egzaminie nie przejdzie.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Moduł rozkładu normalnego

Post autor: Premislav »

A nie dają tablic rozkładu \(\displaystyle{ F}\)-Snedecora?
Jeśli nie, to moje rozwiązanie też nie przejdzie. Potem może wrzucę te obliczenia ze splotem, ale wydaje mi się
że też nie o to w zadaniu chodzi.
wdsk90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 4 maja 2010, o 11:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 10 razy

Moduł rozkładu normalnego

Post autor: wdsk90 »

Twój pomysł jest niezły, nawet jeżeli nie dadzą tablic, to wartość dystrybuanty rozkładu \(\displaystyle{ F}\) da radę łatwo policzyć. Dzięki.
ODPOWIEDZ