Procesy stochastyczne

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mat29
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2015, o 21:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gdzieś

Procesy stochastyczne

Post autor: mat29 »

Proszę o pomoc w zadaniu:

Pewien naukowiec posiadający 5 parasoli wędruje między domem i laboratorium, zabierając ze sobą parasol (jeśli jest on pod ręką) wtedy gdy pada deszcz (prawdopodobieństwo opadów jest równe p), lecz nigdy wtedy gdy jest ładna pogoda ( prawdopodobieństwo jest równe q=1-p). Niech stanem łańcucha Markowa będzie liczba parasoli znajdujących się pod ręką, bez względu na to czy naukowiec jest w domu czy w laboratorium. Znaleźć rozkład stacjonarny tego łańcucha oraz prawdopodobieństwo zmoknięcia tego naukowca. Co ile przeciętnie dni naukowiec nie ma pod ręką żadnego parasola? Czy łańcuch jest ergodyczny? Odpowiedź uzasadnić.

Nie do końca jestem pewna czy moja macierz przejścia jest poprawna.

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccccc}0&0&0&0&0&1\\0&0&0&0&q&p\\0&0&0&q&p&0\\0&0&q&p&0&0\\0&q&p&0&0&0\\q&p&0&0&0&0\end{array}\right]}\)
Alef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 27 sie 2012, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 95 razy

Procesy stochastyczne

Post autor: Alef »

Byłoby łatwiej gdybyś precyzyjnie wyjaśniła jak tą macierz otrzymałaś...
mat29
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2015, o 21:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gdzieś

Procesy stochastyczne

Post autor: mat29 »

Założyłam, że w miejscu w którym się znajduje ma 0 parasoli i nie moze tego zmienić bez względu na pogodę. Stany oznaczyłam kolejno \(\displaystyle{ S=\{s_{0}...s_{5}\}}\) czyli mój stan \(\displaystyle{ s_{4}}\) oznacza, że wychodzi z miejsca gdzie ma jeden parasol i jeśli pada to zaniesie go do miejsca gdzie ma 4 parasole i prawdopodobieństwem p bądzie miał wtedy 5 parasoli. Jeśli świeci słońce to z prawdopodobieństwem q zostanie tam nadal 4 parasole.
Alef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 27 sie 2012, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 95 razy

Procesy stochastyczne

Post autor: Alef »

Ok.

A co oznacza element np. \(\displaystyle{ a_{11}}\) lub \(\displaystyle{ a_{16}}\) lub \(\displaystyle{ a_{61}}\) w Twojej macierzy?

\(\displaystyle{ a_{16}}\) - Wychodzi z miejsca gdzie nie miał parasola do miejsca gdzie ma ich 5?
mat29
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2015, o 21:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gdzieś

Procesy stochastyczne

Post autor: mat29 »

Rozumiem, że chodzi Ci o np.\(\displaystyle{ a_{04}}\). Po pierwsze poruszasz się tylko o jeden stan bo chodzisz od domu do lab. i odwrotnie wiec nie możesz przeskoczyć np 4 stanów. Po drugie ja zaczynam od prawego górnego rogu i tak jak tłumaczyłam dochodzimy analogicznie do lewego dolnego rogu, a ponieważ nie da się na raz prześć z np. domu do domu to reszta stanów jest zerowa według mnie . Pytanie tylko czy myślę dobrze?
ODPOWIEDZ