Dwa zadania z prawdopodobieństwa - pytanie o typ zadania.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
juznic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2014, o 12:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wa-wa
Podziękował: 1 raz

Dwa zadania z prawdopodobieństwa - pytanie o typ zadania.

Post autor: juznic »

Cześć wam,

muszę sobie odświeżyć wiedzę z jednego typu zadań z prawdopodobieństwa, dostałem dwa przykładowe zadania. Nie chodzi mi o samo rozwiązanie, chciałbym jedynie zapytać, jaki to typ zadania, z jakiego działu prawdopodobieństwa pochodzi, żeby nie przerabiać po kolei całego 230-stronicowego podręcznika, gdyż trochę goni mnie czas

Pierwsze:
Pewien środek zabija 80% szkodników przy pierwszym uzyciu, ale częściowo uodparnia te szkodniki, które przeżyły. Powoduje to, że przy drugim zastosowaniu ginie tylko 40% pozostałych, a przy trzecim - 20%. Oblicz prawdpodobieństwo:
a) szkodnik przeżyje 3 spryskania
b) szkodnik przeżyje 3 spryskania, pod warunkiem, że przeżył pierwsze
c) szkodnik który nie przeżył, zginął podczas 1 spryskania

Drugie:
Prawdopodobieństwo, że losowo wybrany uczeń jest przygotowany do klasówki wynosi 3/5. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że:
a) spośród 4 uczniów przystępujących do klasówki, co najmniej 2 jest przygotowanych
b) spośród 20 uczniów przystępujących do klasówki, co najmniej 10 jest przygotowanych.

Ewentualnie za jakieś wskazówki jak rozwiązywać tego typu zadania - byłbym bardzo wdzięczny!
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Dwa zadania z prawdopodobieństwa - pytanie o typ zadania.

Post autor: janusz47 »

Zadanie 1 na iloczyn i iloraz prawdopodobieństw.
Zadanie 2 na schemat Bernoulliego.

Książki warto studiować, bo pogłębiają wiedzę.
ODPOWIEDZ