Rzucamy monetą nie więcej niż 5 razy

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
bartosz94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 cze 2015, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warsaw

Rzucamy monetą nie więcej niż 5 razy

Post autor: bartosz94 »

Jest dziewięć monet, z których trzy mają orły po obu stronach. Rzucamy wybraną monetą dotąd, aż wypadną dwa orły( niekoniecznie po kolei), ale nie więcej niż pięć razy.

Jak będzie wyglądał rozkład liczby rzutów?

wydaje mi się, że tak:

\(\displaystyle{ P(X = 2) = \frac{6}{9} \cdot \frac{1}{4} + \frac{3}{9} \cdot 1}\)

\(\displaystyle{ P(X =3) = \frac{6}{9} \cdot \frac{1}{4} \cdot {2 \choose 1} \cdot \frac{1}{2}}\)

itd..

moje pytanie jest takie, czy myślę dobrze? W przypadku \(\displaystyle{ X = 3}\) losuje z monet, które są orzel/ reszka wiec 6/9 musze wylosowac dwa orly wiec 1/4 no i losuje ich miejsce monety R wiec to sa kombinacje 2 nad 1.

-- 1 wrz 2015, o 22:06 --

czy nikt na tym forum nie jest łaskaw odpisać?
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2015, o 21:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Rzucamy monetą nie więcej niż 5 razy

Post autor: Premislav »

Ja jezdem łaskaw (to żart, por. kawał o maturze).
Z tego co widzę, to dobrze wyznaczyłeś \(\displaystyle{ \mathbb{P}(X=2)}\) i \(\displaystyle{ \mathbb{P}(X=3)}\) i rozumowanie wygląda OK. Generalnie to idzie ze wzoru na prawdopodobieństwo całkowite.-- 1 wrz 2015, o 21:27 --No i ważna jest obserwacja, że przy trzech rzutach w pierwszych dwóch musiała być reszka, przy czterech - musiały być dokładnie dwie reszki, przy czym wyniki rzutów nie mogą się "kończyć" reszką etc.
bartosz94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 cze 2015, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warsaw

Rzucamy monetą nie więcej niż 5 razy

Post autor: bartosz94 »

Dzięki, czy przy \(\displaystyle{ P( X = 5)}\) mogę postąpić w ten sposób:
\(\displaystyle{ P(X = 5) = 1 - P( X =1) - P(X = 2) - P(X = 3) - P(X = 4)}\) ?
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2015, o 18:08 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Rzucamy monetą nie więcej niż 5 razy

Post autor: Premislav »

Jak najbardziej tak można (bo "nasza" zmienna losowa nie może już innych wartości przyjmować) i to chyba najprostsze.
Można też podejść do tego tak, że jeśli doszło do piątego rzutu, to w pierwszych czterech rzutach wypadł co najwyżej jeden orzeł.
ODPOWIEDZ