Rzucamy kostką do gry.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mineralna05

Rzucamy kostką do gry.

Post autor: mineralna05 »

Hej, proszę o pomoc czy moje rozwiązanie zadania jest prawidłowe, czy może nie (jakoś tak podejrzanie łatwe byłoby to rozwiązanie). Jeśli nie, to gdyby tak ktoś mnie nakierował to byłabym przewdzięczna.

Zadanie:
Rzucamy prawidłową kostką do gry do chwili, gdy wyrzucimy szóstkę, ale nie więcej nić 21 razy. Obliczyć prawd., że kostka zostanie rzucona 21 razy, jeśli wiadomo, że przy pierwszych pięciu rzutach nie wypadła szóstka.

Moje rozwiązanie:

A- zdarzenie, że kostka zostanie rzucona 21 razy,
B- zdarzenie, że przy pierwszych 5 rzutach nie wypadło "6"

\(\displaystyle{ # \Omega = 6^{21}}\)
\(\displaystyle{ #P \left( B \right) = \frac{5^{5} \cdot 6^{16}}{6^{21}} = \left( \frac{5}{6} \right) ^5}\)
\(\displaystyle{ #P \left( A \cap B \right) = \left( \frac{5}{6} \right) ^{21}}\)
\(\displaystyle{ #P \left( A|B \right) = \left( \frac{5}{6} \right) ^{21} \cdot \left( \frac{5}{6} \right) ^{-5}= \left( \frac{5}{6} \right) ^{16}}\)
Ostatnio zmieniony 29 sie 2015, o 15:09 przez pyzol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Rzucamy kostką do gry.

Post autor: pyzol »

\(\displaystyle{ P(A \cap B)=\left( \frac{5}{6}\right)^{20}}\). Nie interesuje nas co wypadnie w tym \(\displaystyle{ 21}\) rzucie.
ODPOWIEDZ