funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: gienia »

Zmienne losowe X i Y są niezależne i każda ma rozkład normalny N(0,1). Niech X, Y będą współrzędnymi punktu na płaszczyźnie oraz \(\displaystyle{ R^2=X^2+Y^2}\). Znaleźć rozkład zmiennej losowej \(\displaystyle{ R^2}\).

Najpierw chciałam policzyć rozkład \(\displaystyle{ X^2}\).
\(\displaystyle{ f_{X^2}(x)= \frac{1}{2 \sqrt{x}} \frac{1}{ \sqrt{2 \pi } }e^{- \frac{1}{2}x } }}\) i tu już mam gdzieś błąd, bo w rozwiązaniu jest \(\displaystyle{ \frac{1}{\sqrt{x}} \frac{1}{ \sqrt{2 \pi } }e^{- \frac{1}{2}x } }}\).

\(\displaystyle{ f_{Y^2}(y)}\) będzie tak samo, tylko nie wiem jak potem policzyć \(\displaystyle{ f_{X^2+Y^2}(x,y)}\).
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: Nakahed90 »

Pokaż jak liczysz-sprawdzimy to. A co do rozkładu sumy to ja bym próbował to ze splotu liczyć. Można też zauważyć, że \(\displaystyle{ X^2}\) oraz \(\displaystyle{ Y^2}\) mają rozkład gamma, więc rozkład sumy (w tym przypadku) można łatwo określić (np. z postaci funkcji generującej momenty).

PS. \(\displaystyle{ R^2 \sim\chi^{2}_{2}}\)
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: gienia »

Tak liczyłam:

\(\displaystyle{ Z=X^2}\)

\(\displaystyle{ f_Z(z)= (\sqrt{z})' \cdot f_{X}( \sqrt{z})=\frac{1}{2 \sqrt{z}} \frac{1}{ \sqrt{2 \pi } }e^{- \frac{1}{2}z } }}\)
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: Nakahed90 »

To tak nie idzie.

Jeżeli \(\displaystyle{ t \le 0}\), to \(\displaystyle{ f_{X^2}(t)=0}\).
Weźmy zatem \(\displaystyle{ t>0}\), wówczas:
\(\displaystyle{ F_{X^2}(t)=P(X^2 \le t)=P(-\sqrt{t}\le X \le \sqrt{t})=F_{X}(\sqrt{t})-F_{X}(-\sqrt{t})=F_{X}(\sqrt{t})-(1-F_{X}(\sqrt{t}))=2F_{X}(\sqrt{t})-1}\)
Stąd:
\(\displaystyle{ f_{X^2}(t)=(F_{X^2}(t))'_{t}=...}\)
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: gienia »

Kurczę, bo taki wzór mam: \(\displaystyle{ Y=g(X)}\), \(\displaystyle{ h}\) jest przekształceniem odwrotnym do \(\displaystyle{ g(X)}\), to \(\displaystyle{ f_Y(y)=f_X(h(y))|h'(y)|}\)

Dlaczego mi to tutaj nie zadziałało?
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: Nakahed90 »

W tym twierdzeniu wymaga się monotoniczności funkcji g.
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: gienia »

A wracając do tego splotu, to próbowałam coś zrozumieć, ale niewiele zrozumiałam jak czytałam na wikipedii. Do dodawania funkcji też się go używa? Bo tam to wyglądało, jakby było mnożenie.
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: Nakahed90 »

Prawdziwe jest następujące twierdzenie:
Jeżeli \(\displaystyle{ U, \ V}\) są niezależnymi zmiennymi losowymi o gęstościach \(\displaystyle{ f_{U}, \ f_{V}}\), to:
\(\displaystyle{ f_{U+V}=f_{U} \ast f_{V}}\)

PS. Sposób ten może być kłopotliwy rachunkowo, więc jeżeli nie masz narzuconej metody to ten z rozkładem gamma będzie szybszy.
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: gienia »

Nie wiem jak mam z tym rozkładem gamma zrobić. Funkcja generująca momenty ma taki wzór: \(\displaystyle{ E(e^{tx})}\), i co mam z nią zrobić? Nie wiem w ogóle jak rozkład sumy zmiennych się liczy.
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: Nakahed90 »

Twierdzenie (prawdziwe także dla sum skończonych):
Jeżeli X, Y są niezależnymi zmiennymi losowymi, to:
\(\displaystyle{ M_{X+Y}(\cdot)=M_{X}(\cdot)\cdot M_{Y}(\cdot)}\)

Funkcja generująca momenty rozkładu \(\displaystyle{ \Gamma (\alpha, \beta)}\) jest postaci:
\(\displaystyle{ M(t)=(1-\frac{t}{\beta})^{-\alpha}}\) dla \(\displaystyle{ t<\beta}\)

Zauważmy, że \(\displaystyle{ X^2, Y^2 \sim \Gamma (\frac{1}{2},\frac{1}{2})}\). Ponadto zmienne losowe \(\displaystyle{ X^2, \ Y^2}\) są niezależne (gdyż zmienne losowe X, Y takowe były). Zatem, dla \(\displaystyle{ t<\frac{1}{2}}\):
\(\displaystyle{ M_{X^2+Y^2}(t)=M_{X^2}(t)\cdot M_{Y^2}(t)=(1-\frac{t}{\frac{1}{2}})^{-\frac{1}{2}}\cdot (1-\frac{t}{\frac{1}{2}})^{-\frac{1}{2}}= (1-\frac{t}{\frac{1}{2}})^{-1}}\)
Stąd:
\(\displaystyle{ X^2+Y^2\sim \Gamma (1,\frac{1}{2})}\)

Można też się powołać na następujące twierdzenie (dowodzi się go za pomocą postaci funkcji generującej momenty):
Jeżeli \(\displaystyle{ X_{1}, \ ..., X_{n}}\) są niezależnymi zmiennymi losowymi o rozkładach \(\displaystyle{ \Gamma(\alpha_{1},\beta), \ ...,\Gamma(\alpha_{n},\beta)}\), to:
\(\displaystyle{ X_{1}+...+X_{n}\sim \Gamma (\sum_{k=1}^{n} \alpha_{k},\beta)}\)

PS. Rozkład \(\displaystyle{ \Gamma (1,\frac{1}{2})}\) to jest to samo co \(\displaystyle{ \chi^{2}_{2}}\)
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: gienia »

Dziękuję!
Od razu patrzyłam sobie na rozwiązanie z książki, tam chyba tym splotem to rozwiązują, i jest tak:

\(\displaystyle{ f_{R^2}(r)=\frac{1}{2\pi} \int_{0}^{r} \frac{1}{ \sqrt{x}} e^{- \frac{1}{2}x } \frac{1}{ \sqrt{r-x} }dx= \frac{1}{2\pi} e^{- \frac{1}{2}r } \int_{0}^{r} \frac{dx}{ \sqrt{x(r-x)} }dx= \frac{1}{2} e^{- \frac{1}{2}r }}\)

Dlaczego ta całka jest do r, a nie do nieskończoności?
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: Nakahed90 »

Z postaci funkcji gęstości dla zmiennych losowych \(\displaystyle{ X^2, \ Y^2}\) wynika, że:
Jeżeli \(\displaystyle{ t\le 0}\), to \(\displaystyle{ f_{X^2}(t)=f_{Y^2}(t)=0}\).

Przypomnijmy postać splotu:
\(\displaystyle{ (f_{X^2}\ast f_{Y^2})(r)=\int_{\mathbb{R}}f_{X^2}(s)f_{Y^2}(r-s)ds}\)

Zauważmy, że:
-jeżeli \(\displaystyle{ s\le 0}\), to \(\displaystyle{ f_{X^2}(s)=0}\), czyli całka na przedziale \(\displaystyle{ (-\infty, 0]}\) znika
-jeżeli \(\displaystyle{ r-s\le 0}\), równoważnie \(\displaystyle{ s\ge r}\), to \(\displaystyle{ f_{Y^2}(r-s)=0}\), czyli całka na przedziale \(\displaystyle{ [r,infty)}\) znika
gienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 25 lip 2014, o 16:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 243 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: gienia »

\(\displaystyle{ \int_{0}^{r} \frac{dx}{ \sqrt{x(r-x)} }dx}\)

Jeszcze nie wiem jak policzyć tę całkę
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

funkcje zmiennych losowych wielowymiarowych

Post autor: Nakahed90 »

III podstawienie Eulera (na jakiś prostszy sposób nie mam pomysłu):
\(\displaystyle{ \sqrt{x(r-x)}=tx}\)
ODPOWIEDZ