Całka po prawdopodobieństwie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Całka po prawdopodobieństwie

Post autor: musialmi »

Dlaczego dla \(\displaystyle{ f}\) rosnącej, różniczkowalnej i \(\displaystyle{ f(0)=0}\) (pewnie żaden z tych faktów nie ma znaczenia) i nieujemnej zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\) możemy napisać \(\displaystyle{ \int f(X) \, dP=\int_0^\infty P(f(X)\geq t) \, dt}\)?

Gdyby \(\displaystyle{ X}\) przyjmowała tylko przeliczalną ilość wartości, to \(\displaystyle{ \int f(X) \, dP=\sum_{i \in I} f(i)\cdot P(X=i)}\), ale \(\displaystyle{ \neq \sum_{i \in I} f(i)\cdot P(X \geq i)}\), więc dlaczego przy nieprzeliczalnej liczbie wartości to jest okej?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5220 razy

Całka po prawdopodobieństwie

Post autor: Premislav »

A znasz/umiesz znaleźć dowód, że dla nieujemnej, całkowalnej zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\)
jest \(\displaystyle{ \mathbb{E}X= \int_{0}^{ \infty }\mathbb{P}(X \ge t)\mbox{d}t}\)??
(jest w Jakubowskim i Sztenclu w rozdziale 5.6 bodajże, strony z pamięci nie podam, poza tym może zależeć od wydania). Mogłoby pomóc.
Jedziemy tu od prawej strony twierdzeniem Fubiniego, miarą produktową będzie produkt miary probabilistycznej i miary Lebesgue'a na prostej.
\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \mathbb{P}(f(X) \ge t)\mbox{d}t= \int_{0}^{ \infty }\left( \int_{\Omega}^{}1{\hskip -2.5 pt}\hbox{l}\left\{f(X) \ge t \right}\mbox{d}\mathbb{P} \right) dt}\)
no i teraz tw. Fubiniego, ale mnie się już oczy zamykają.
BTW Źle pan przepisałeś prawą stronę w terminach prawdopodobieństwa dyskretnego, o ile widzę.
BTW 2 nie umiem domknąć klamry, ale ze mnie ...
BTW 3
pewnie żaden z tych faktów nie ma znaczenia
Każdy ma znaczenie.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Całka po prawdopodobieństwie

Post autor: musialmi »

A, dobra... A ja myślałem, że to jakieś przejście wynikające z definicji bezpośrednio.
Premislav pisze:A znasz/umiesz znaleźć dowód, że dla nieujemnej, całkowalnej zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\)
jest \(\displaystyle{ \mathbb{E}X= \int_{0}^{ \infty }\mathbb{P}(X \ge t)\mbox{d}t}\)?
Zadanie wyżej nad tym, które cytuję, haha
Premislav pisze: BTW 3
pewnie żaden z tych faktów nie ma znaczenia
Każdy ma znaczenie.

A to dyskretne to rzeczywiście źle, powinno być \(\displaystyle{ P(f(X)=i)}\).
ODPOWIEDZ