Mediana z gęstości prawdopodobieństwa.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Mediana z gęstości prawdopodobieństwa.

Post autor: BeHappy »

To nie matma, ale SISDy.

Mógłby ktoś wyjaśnić jak zrobić te zadanie?

Oblicz medianę dla zmiennej losowej typu skokowej, która jest dana następującą gęstością.

\(\displaystyle{ \begin{tabular}{|c|c|c|c|c|c|c|}\hline

x_{i} & -3 & -2 & -1 & 0 & 1 & 3\\ \hline
p_{i} & 1/10 & 1/10& 2/10 & 3/10 & 1/10 & 2/10 \\
\hline
\end{tabular}}\)


PS: Nie wiem dlaczego w tabeli nie mogłem skorzystać z frac{}{}.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Mediana z gęstości prawdopodobieństwa.

Post autor: SlotaWoj »

Mediana jest kwantylem rzędu 1/2 zbioru obserwacji. Skoro są podane gęstości, to pierwszy wiersz tabeli nie zawiera wszystkich obserwacji i należy użyć mediany ważonej, gdzie wagą jest \(\displaystyle{ 10\mbox{·}p_i}\) . Dzięki „ważeniu” można odtworzyć następujący, pierwotny zbiór obserwacji:
  • \(\displaystyle{ \begin{array}{|c|c|c|c|c|c|c|x|c|c|c|}\hline x_{j} & -3 & -2 & -1 &-1 & 0 & 0 & 0 & 1 & 3 & 3 \\ \hline \end{array}}\)
i mediana będzie środkową w tym zbiorze.

Ad. PS:
Należy zamiast środowiska tabular użyć array, ale będzie problem gdy wewnątrz pewne linie poziome mają nie być przez całą szerokość tabeli lub pionowe przez całą wysokość (o łączeniu komórek lub różnicowaniu grubości linii już nie wspomnę).

Moje PS.
Post inicjujący wątek: Zmienna losowa X - Kwantyle wskazuje, że można ułamki bez przeszkód umieszczać w tablicach tworzonych przy pomocy środowiska tabular, więc coś poknociłeś,
BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Mediana z gęstości prawdopodobieństwa.

Post autor: BeHappy »

SlotaWoj pisze:Mediana jest kwantylem rzędu 1/2 zbioru obserwacji. Skoro są podane gęstości, to pierwszy wiersz tabeli nie zawiera wszystkich obserwacji i należy użyć mediany ważonej, gdzie wagą jest \(\displaystyle{ 10\mbox{·}p_i}\) . Dzięki „ważeniu” można odtworzyć następujący, pierwotny zbiór obserwacji:
  • \(\displaystyle{ \begin{array}{|c|c|c|c|c|c|c|x|c|c|c|}\hline x_{j} & -3 & -2 & -1 &-1 & 0 & 0 & 0 & 1 & 3 & 3 \\ \hline \end{array}}\)
i mediana będzie środkową w tym zbiorze.

Nie rozumiem, pokaż mi jakie działania zrobiłeś, np. dla '0' z mojej tabeli.

\(\displaystyle{ p_{i}= \frac{3}{10}*10=3}\) i co dalej z tą liczbą zrobić?

I jak z 6 kolumn wyszło 10? Mógłbyś po prostu zapisać działania które dały poszczególne elementy w twojej tabeli, tak będzie najłatwiej mi zrozumieć.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Mediana z gęstości prawdopodobieństwa.

Post autor: SlotaWoj »

Wyjaśnienie nt. mediany ważonej masz

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mediana
.

Jeżeli \(\displaystyle{ p(x_i)=\frac{3}{10}}\), to w odtworzonym pierwotnym zbiorze obserwacji \(\displaystyle{ x_i}\) ma występować \(\displaystyle{ \frac{3}{10}\mbox{·}10=3}\) razy.
BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Mediana z gęstości prawdopodobieństwa.

Post autor: BeHappy »

SlotaWoj pisze:Wyjaśnienie nt. mediany ważonej masz

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mediana
.

Jeżeli \(\displaystyle{ p(x_i)=\frac{3}{10}}\), to w odtworzonym pierwotnym zbiorze obserwacji \(\displaystyle{ x_i}\) ma występować \(\displaystyle{ \frac{3}{10}\mbox{·}10=3}\) razy.

No i teraz jest zrozumiale. A znasz się może na szeregu Fouriera, trochę?
ODPOWIEDZ