Dystrybuanta, kwantyle, rozkład normalny.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
jedrula5a06
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2015, o 21:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Dystrybuanta, kwantyle, rozkład normalny.

Post autor: jedrula5a06 »

Witam, jakieś wskazówki do rozwiązania następujących zadań(?):

1. W poniższej tabeli podano wartości dystrybuanty zmiennej losowej X
\(\displaystyle{ egin{tabular}{ccccc}
( infty , 10)& [10,13)& [13,18) &[18,25)& [25, infty )\
0& 0.1& 0.5& 0.6& 1 end {tabular}}\)

a) Wyznacz wartość oczekiwaną i wariancję zmiennej X.
b) Oblicz p-stwo warunkowe \(\displaystyle{ P(X>18|X>13)}\).

2. Grubość skorupki jajka pewnej odmiany kur ma rozkład w przybliżeniu normalny ze średnią \(\displaystyle{ 0.28 mm}\) i odchyleniem standardowym \(\displaystyle{ 0.06 mm}\) .
a) Jaki procent jajek ma skorupkę o grubości od \(\displaystyle{ 0.30}\) do \(\displaystyle{ 0.36 mm}\)?
b) Znajdź kwantyl rzędu \(\displaystyle{ 0.2}\) dla rozkładu grubości skorupki jajka.
c) Wybrano losowo \(\displaystyle{ 10}\) jajek. Jakie jest p-stwo, że dokładnie trzy z nich mają skorupkę o grubości od \(\displaystyle{ 0.30}\) do \(\displaystyle{ 0.36 mm}\) ?

W zadaniu pierwszym, w podpunkcie a wyszło mi \(\displaystyle{ EX = 18 , D^{2} X =36}\) (?), natomiast nie wiem jak ruszyć podpunkt b.
W zadaniu drugim, w podpunkcie a wyszło mi \(\displaystyle{ 27,89%}\) , w podpunkcie c (robiłem to schematem Bernoulliego) \(\displaystyle{ 0,33}\), natomiast podpunktu b także nie wiem jak rozwiązać.

Liczę na wskazówki, porównanie rozwiązań z moimi. Jutro kolokwium! Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 1 cze 2015, o 19:26 przez pyzol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Dystrybuanta, kwantyle, rozkład normalny.

Post autor: SlotaWoj »

Ad. 1.
    1. W usuniętym temacie wartość oczekiwana i wariancja były wyznaczone błędnie, teraz są poprawne, więc jest postęp.
    2. W sprawie \(\displaystyle{ P(X>18|X>13)}\) nie mam pomysłu.
Ad. 2.
    1. Prawie dobrze (pewnie przez błędy zaokrągleń). Dokładnie powinno być \(\displaystyle{ 27,82\%}\).
    2. Trzeba skorzystać z definicja kwantyla i znaleźć wartość funkcji odwrotnej do dystrybuanty rozkładu normalnego.
      Dla rozkładu zestandaryzowanego \(\displaystyle{ \Phi^{-1}(0,2)=-0,841621}\).
      Standaryzacja: \(\displaystyle{ Z=\frac{X-\mu}{\sigma}}\).
    3. Chyba powinno wyjść \(\displaystyle{ 26,37\%}\), a nie \(\displaystyle{ 33\%}\).
jedrula5a06
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2015, o 21:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Dystrybuanta, kwantyle, rozkład normalny.

Post autor: jedrula5a06 »

Dzięki, rachunek zdany na 4
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Dystrybuanta, kwantyle, rozkład normalny.

Post autor: SlotaWoj »

A jak zrobić zadanie 1.b. wiesz? Jeśli tak, to napisz.
ODPOWIEDZ