Jak rozróżniać rozkłady

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mucha3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: B-stok

Jak rozróżniać rozkłady

Post autor: mucha3 »

Jak rozróżnia się rozkłady w zadaniach? Chodzi mi o rozróżnienie, czy jest to rozkład chi kwadrat, t-studenta, F, czy moze zwykły normalny.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Jak rozróżniać rozkłady

Post autor: SlotaWoj »

Rozkład normalny jest podstawowym rozkładem prawdopodobieństwa zmiennych losowych i jest używany wówczas, gdy nie „wyraźnych” zaleceń, że rozkład ma być inny. Oczywiście te „wyraźne” zalecenia nie muszą być podane wprost i niestety trzeba wiedzieć, że „uziarnienie” materiałów sypkich ma rozkład logarytmicznie normalny, awaryjność i bezawaryjność mają inne rozkłady, zachorowalność może jeszcze inne, niektóre zdarzenia mają rozkład wykładniczy, a pewne zjawiska meteorologiczne rozkład Weibulla. Innymi słowy: „nie ma lekko”.
  1. Rozkład \(\displaystyle{ \chi^2}\) ma suma kwadratów odchyleń od średniej zmiennych o rozkładzie normalnym, więc jest używany np. przy wyznaczaniu przedziału ugności dla odchylenia standardowego.
  2. Rozkład t-Studenta jest używany przy estymowaniu średniej z mało- lub średnio-licznej próbki zmiennych o rozkładzie normalnym, dla której odchylenie standardowe nie jest znane.
  3. Rozkład F Snedecora ma np. iloraz dwóch wariancji, więc jest używany w testach dotyczących równości dwóch (lub więcej) wariancji z próbek o rozkładzie normalnym, oraz w testach dotyczących współczynników regresji liniowej.
ODPOWIEDZ