Losowanie punktów

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
krantox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 27 lis 2011, o 18:57
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Losowanie punktów

Post autor: krantox »

Losujemy kolejno z przedziału \(\displaystyle{ \left[ -1,1\right]}\) trzy punkty \(\displaystyle{ x,y,z}\). Wyznaczyć prawdopodobieństwo tego, że:
\(\displaystyle{ x+z<y}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Losowanie punktów

Post autor: Premislav »

Można przyjąć za \(\displaystyle{ \Omega [-1,1]^{3}}\) z miarą produktową Lebesgue'a przewekslowaną tak, by miara tej całej bryłki była \(\displaystyle{ 1}\)(czyli pomnożona przez \(\displaystyle{ \frac{1}{8}}\) bodajże, nie umiem liczyć) jako \(\displaystyle{ \mathbb{P}}\), no i sigma-ciałem podzbiorów borelowskich \(\displaystyle{ [0,1]^{3}}\). Wtedy wystarczy sobie to narysować i policzyć stosunek objętości takiego graniastosłupa (czy co to tam wychodzi... wyobraźni przestrzennej też nie mam, powinienem był iść na filologię polską :(), że \(\displaystyle{ z+x \le y}\) i \(\displaystyle{ x,y,z \in [-1,1]}\) do objętości tego sześcianu \(\displaystyle{ [-1,1]^{3}}\), bo miara Lebesgue'a wygodnie uogólnia pojęcie powierzchni/objętości.

-- 19 maja 2015, o 20:43 --

Chociaż tak paczę, że używając całki potrójnej można chyba ominąć rozważania na temat "a cóż to za szpetny graniastosłup/cośtamsłup?".
ODPOWIEDZ