Kolejność wyrzutu kostki a prawdopodobieństwo

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
MathMaster
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 80 razy

Kolejność wyrzutu kostki a prawdopodobieństwo

Post autor: MathMaster »

Witam

Mam takie zadanie
Rzucamy sześcioma kostkami do gry. Jaki jest prawdopodobieństwo, że wyrzuciliśmy co
najmniej dwie „szóstki”, jeśli wiemy, że wyrzuciliśmy co najmniej jedną "szóstkę", jeśli:
a) kolejność wyrzutu ma znaczenie
b) kolejność wyrzutu nie ma znaczenia
a)
\(\displaystyle{ P(A) =\frac{1-\frac{5^{6}}{6^{6}}-\frac{6\cdot5^{5}}{6^{6}}}{1-\frac{5^{6}}{6^{6}}}\approx40\%}\)
i to jest prawie na pewno dobrze
b)
Mam \(\displaystyle{ \left| \Omega\right| ={6+6-1 \choose 6-1} = {11 \choose 5}}\)
Zdarzenie przeciwne do co najmniej 2 szóstek to \(\displaystyle{ {6+5-1 \choose 5-1} +{5+5-1 \choose 5-1}\cdot 1 = {10 \choose 4} + {9 \choose 4}}\)
Zdarzenie przeciwne do co najmniej 1 szóstki to \(\displaystyle{ {10 \choose 4}}\)

Teraz liczę prawdopodobieństwo, że wyrzucono co najmniej 2 szóstki pod warunkiem, że wyrzucono co najmniej jedną. Pamiętając, że \(\displaystyle{ A \cap B = A}\)

\(\displaystyle{ P(A|B)= \frac{\left| \Omega\right| - \left| A'\right|}{\left| \Omega\right| - \left| B'\right|} =\frac{{11 \choose 5} - {10 \choose 4} - {9 \choose 4}}{{11 \choose 5} - {10 \choose 4}} = \frac{2}{3}}\)

Co do tego rozwiązania mam wątpliwości, czy wyniki nie powinny wyjść przypadkiem takie same.

Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Kolejność wyrzutu kostki a prawdopodobieństwo

Post autor: Medea 2 »

Pierwsze jest rzeczywiście dobrze.

Drugie: wynikiem jest \(\displaystyle{ 1/2}\), sprawdź obliczenia. Wszystkich wyników jest \(\displaystyle{ 462}\), z jedną szóstką: \(\displaystyle{ 252}\), z więcej niż jedną: \(\displaystyle{ 126}\).

Dlaczego takie same? Rozważ taki przykład. Rzucamy dwoma kostkami zamiast sześciu, wtedy w pierwszym punkcie dostaniemy \(\displaystyle{ 1/11}\), a w drugim: \(\displaystyle{ 1/6}\). Wyniki nie są równe, ale rzucając prawdziwymi kostkami, wyniki rozkładają się jak dla rozróżnialnych kości.
july04
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 18 cze 2018, o 21:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Kolejność wyrzutu kostki a prawdopodobieństwo

Post autor: july04 »

Mam pytanie- jak krok po kroku doszliśmy do odpowiedzi a?
MathMaster pisze: 13 maja 2015, o 23:33 Witam

Mam takie zadanie
Rzucamy sześcioma kostkami do gry. Jaki jest prawdopodobieństwo, że wyrzuciliśmy co
najmniej dwie „szóstki”, jeśli wiemy, że wyrzuciliśmy co najmniej jedną "szóstkę", jeśli:
a) kolejność wyrzutu ma znaczenie
b) kolejność wyrzutu nie ma znaczenia
a)
\(\displaystyle{ P(A) =\frac{1-\frac{5^{6}}{6^{6}}-\frac{6\cdot5^{5}}{6^{6}}}{1-\frac{5^{6}}{6^{6}}}\approx40\%}\)
ODPOWIEDZ