Dowód. Nieskończony ciąg zdarzeń

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Lenka0201
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 maja 2015, o 18:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Dowód. Nieskończony ciąg zdarzeń

Post autor: Lenka0201 »

Niech \(\displaystyle{ A_{n}}\) będzie nieskończonym ciągiem zdarzeń i niech \(\displaystyle{ P(A_{n})=1}\) dla każdego n. Dowieść, że \(\displaystyle{ P(\bigcap_{n=1}^{\infty} A_n)=1.}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Dowód. Nieskończony ciąg zdarzeń

Post autor: Premislav »

Rozważ \(\displaystyle{ \mathbb{P}\left( \left[ \bigcap_{n=1}^{ \infty }A_{n}\right]^{c} \right)=\mathbb{P}\left( \bigcup_{n=1}^{ \infty }A_{n}^{c} \right)}\): skorzystaj z nierówności Boole'a dla przeliczalnie wielu zdarzeń (łatwo ją uzyskać z nierówności Boole'a dla skończenie wielu i z lematu o ciągłości), by oszacować to z góry, co da oszacowanie z dołu na \(\displaystyle{ \mathbb{P}\left( \bigcap_{n=1}^{ \infty }A_{n} \right)}\) (oszacowanie w drugą strone jest oczywiste).

Pewnie jest prostszy sposób, ale nie che mi się myśleć.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Dowód. Nieskończony ciąg zdarzeń

Post autor: leszczu450 »

\(\displaystyle{ 1- \mathbb{P} \left( \bigcap_{n=1}^{\infty}A_n \right) =\mathbb{P} \left( \left( \bigcap_{n=1}^{\infty}A_n \right)^c \right) =\mathbb{P} \left( \bigcup_{n=1}^{\infty}A_n^c \right) \le \sum_{n=1}^{\infty}\mathbb{P} \left( A_n \right) =0}\)

Stąd:

\(\displaystyle{ \mathbb{P} \left( \bigcap_{n=1}^{\infty}A_n \right) =1}\)

Pierwsza równość to inny zapis zdarzenia przeciwnego,druga równość to prawo de Morgana, a nierówność z własności podaddytywności miary.
ODPOWIEDZ