Strzelec trafia w dziesiątkę średnio 60 razy

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
ckarmel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 8 wrz 2011, o 20:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lębork
Podziękował: 22 razy

Strzelec trafia w dziesiątkę średnio 60 razy

Post autor: ckarmel »

Strzelec trafia w dziesiątkę średnio 60 razy na 100 strzałów. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że w 15 strzałach strzelec nie trafi w dziesiątkę:

a) dokładnie 5 razy,
b) co najmniej 9 razy.

Wydaje mi się, ze trzeba tu zastosować rozkład dwumianowy. Dobrze myślę? Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Strzelec trafia w dziesiątkę średnio 60 razy

Post autor: musialmi »

Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
ckarmel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 8 wrz 2011, o 20:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lębork
Podziękował: 22 razy

Strzelec trafia w dziesiątkę średnio 60 razy

Post autor: ckarmel »

Dziękuję za odpowiedź. Niestety jednak musiałam coś źle zobaczyć, bo prawdopodobieństwo wyniosło ponad 7...

Za \(\displaystyle{ n}\) podstawiłam \(\displaystyle{ 15}\), za \(\displaystyle{ x}\) \(\displaystyle{ 5}\), natomiast za \(\displaystyle{ p}\) podstawiłam \(\displaystyle{ 0,4}\), bo prawdopodobieństwo, że strzelec trafi dziesiątkę wynosi \(\displaystyle{ 0,6}\), więc \(\displaystyle{ 1-0,6=04}\). Po podstawieniu wyszło:
\(\displaystyle{ {15 \choose 5} \cdot 0,4 \cdot (1-0,4) ^{15-5}}\)

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Strzelec trafia w dziesiątkę średnio 60 razy

Post autor: szachimat »

ckarmel pisze:Dziękuję za odpowiedź. Niestety jednak musiałam coś źle zobaczyć, bo prawdopodobieństwo wyniosło ponad 7...

Za \(\displaystyle{ n}\) podstawiłam \(\displaystyle{ 15}\), za \(\displaystyle{ x}\) \(\displaystyle{ 5}\), natomiast za \(\displaystyle{ p}\) podstawiłam \(\displaystyle{ 0,4}\), bo prawdopodobieństwo, że strzelec trafi dziesiątkę wynosi \(\displaystyle{ 0,6}\), więc \(\displaystyle{ 1-0,6=04}\). Po podstawieniu wyszło:
\(\displaystyle{ {15 \choose 5} \cdot 0,4 \cdot (1-0,4) ^{15-5}}\)

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
A nie powinno być \(\displaystyle{ (0,4) ^{\red5}}\)
ODPOWIEDZ