Oblicz prawdopodobieństwo trafienia w cel..

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
marta1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2015, o 11:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 3 razy

Oblicz prawdopodobieństwo trafienia w cel..

Post autor: marta1 »

Matura tuż tuż, a ja i rachunek prawdopodobieństwa wciąż nie nadajemy na tych samych falach, z tego powodu będę prosić o cierpliwe wytłumaczenie mi zadania

Dwóch strzelców oddało po jednym strzale do tego samego celu. Oblicz prawdopodobieństwo, że pierwszy z nich trafił, jeśli wiadomo, że cel został trafiony tylko raz. Zakładamy, że prawdopodobieństwo trafienia w cel jest równe dla pierwszego strzelca 0,85, a dla drugiego 0,95.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Oblicz prawdopodobieństwo trafienia w cel..

Post autor: musialmi »

Jesteś świadoma, że to prawdopodobieństwo całkowite? Napisz jakie algebraicznie jakie prawdopodobieństwo należy policzyć.
marta1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2015, o 11:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 3 razy

Oblicz prawdopodobieństwo trafienia w cel..

Post autor: marta1 »

coś w stylu
\(\displaystyle{ P(B _{i} \setminus A) = [P(A \setminus B _{i} ) \cdot P(B _{i} )] : P(A)}\)
?
Ale serio nie wiem co tu jest czym
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Oblicz prawdopodobieństwo trafienia w cel..

Post autor: musialmi »

384837.htm
Przeczytaj to, co napisał szachimat na temat tego, kiedy i jak używać prawdopodobieństwa warunkowego I napisz potem tutaj jak byś opisała to, co masz w swoim zadaniu.
marta1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2015, o 11:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 3 razy

Oblicz prawdopodobieństwo trafienia w cel..

Post autor: marta1 »

Zgubiłam się na
\(\displaystyle{ P(A _{i} \setminus B)}\)
więc gdybyś mógł ten mój konkretny przykład omówić to będę zachwycona
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Oblicz prawdopodobieństwo trafienia w cel..

Post autor: musialmi »

Pomogę ci. Dla ułatwienia zamieńmy numery tych strzelców, ok? Obliczymy prawdopodobieństwo, że trafił drugi, jeśli trafia z prawdopodobieństwem 0,85. A strzelec numer 1 trafia z pr. 0,95.

No i teraz rzućmy okiem do tematu, który przywołałem. Szukamy \(\displaystyle{ P(B)}\), gdzie \(\displaystyle{ B}\) to "trafienie w drugim doświadczeniu na taki układ (wynik), o którym jest mowa w zadaniu". Drugie doświadczenie to u nas drugi strzał. Jak opisałabyś \(\displaystyle{ B}\) słowami? A jak opisałabyś \(\displaystyle{ A_1, A_2}\) słowami (jeśli są one możliwymi wynikami pierwszego doświadczenia)?
ODPOWIEDZ