Rozkład poissona

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
tytrydsdf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 kwie 2015, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Rozkład poissona

Post autor: tytrydsdf »

Witajcie, z góry chciałbym powiedzieć że nie znam się na probabilistyce jednak do mojego projektu potrzebuję aby mając oś X oznaczającą czas(24 godziny) na tej osi wygenerować punkty. W tej chwili domyślny generator generuje je z rozkładem jednostajnym. Jednak ja potrzebuję punktów wygenerowanych z rozkładem poissona aby w przybliżeniu rozkład ten oddawał liczbę połączeń w centrali telefonicznej. Czyli w przybliżeniu najwięcej rozmów w godzinach popołudniowych i wieczornym a najmniej w nocy i wczesnym rankiem. Jakie parametry tego rozkładu powinny mnie interesować aby uzyskać taki rozrzut wartości w generatorze?

Z góry dziękuje za pomoc
MrMath
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 20 gru 2010, o 22:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 22 razy

Rozkład poissona

Post autor: MrMath »

Hm... jak by przyjąć kumulacje na godz. 13:00 to tak bym szacował rozkład połączeń:
.-- środa, 8 kwi 2015, 22:01 --A jeśli chciałbym by prawdopodobieństwa połączeń o godz: 0:00 i 24:00 były takie same to wartość Lambdy przyjmę równą 9.8030.

[url]http://www.wolframalpha.com/input/?i=PDF%5BPoissonDistribution%5B9.80308%5D%2C+0%5D[/url]
[url]http://www.wolframalpha.com/input/?i=PDF%5BPoissonDistribution%5B9.80308%5D%2C+24%5D[/url]
tytrydsdf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 kwie 2015, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Rozkład poissona

Post autor: tytrydsdf »

Rozumiem, dzięki.
Ale potrzebuję jeszcze wartości lambdy dla rozkładu wykładniczego aby wylosować długości połączeń również w typowej centrali telefonicznej. Czyli najczęściej będą krótkie rozmowy 3-5 minut, a im dłuższe rozmowy tym rzadziej się pojawiają. Jaki współczynnik lambda jest do tego odpowiedni?


@MrMath;-- 26 maja 2015, o 00:35 --znalazłem to w internecie
. ... ration.pdf
i w tabeli widzę taki współczynnik a=84.270

Czy taki współczynnik by pasował dla długości połączeń?
ODPOWIEDZ