Dwa różne pytania

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Dwa różne pytania

Post autor: jutrvy »

Dzień dobry, mam dwa pytania z dziedziny p-stwa.

1. Czy jest jakiś dobry sposób, żeby rozwinąć intuicję w pojmowaniu gęstości rozkładu prawdopodobieństwa? Definicję rozumiem na poziomie formalnym, potrafię robić zadania, gdzie to pojęcie jest wykorzystywane, jednak brakuje mi intuicji - czuję się niepewnie z tym pojęciem. Ma ktoś jakąś receptę na to?

2. Jest takie zadanko ze Sztencla. Ustalamy ciąg \(\displaystyle{ p_n\in[0,1]}\), mówimy, że \(\displaystyle{ a_n = \min\lbrace p_n, 1-p_n\rbrace}\). Wykazać, że jeśli

\(\displaystyle{ \sum_{n\ge 0}a_n = \infty}\),

to nie istnieje dyskretna przestrzeń probabilistyczna, która zawiera zdarzenia \(\displaystyle{ A_k}\), które są liniowo niezależne i takie, że dla każdego \(\displaystyle{ k}\) zachodzi \(\displaystyle{ \mathbb{P}[A_k] = p_k}\). Wydaje mi się, że umiem zrobić to zadanie korzystając z pojęcia iloczynu nieskończonego, ale sądzę, że istnieje prostsze rozwiązanie. Czy ktoś mógłby mi pomóc? W książce jest następująca wskazówka. Przeprowadź dowód nie wprost. Wtedy:

\(\displaystyle{ \forall\omega\in\Omega \quad \mathbb{P}[\omega]=0}\).

Nie rozumiem tej wskazówki.

PS Na tym forum to zadanie jest rozwiązane, ale to rozwiązanie to są raczej bzdury...

Ok - pytanie pierwsze już nieaktualne.
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Dwa różne pytania

Post autor: jutrvy »

Ok - drugie zadanie idzie bezpośrednio z lematu B-C. Już sobie odpowiedziałem.

PS Dzięki za zainteresowanie...
ODPOWIEDZ