Niezależność zdarzeń A,B,C

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
gardner

Niezależność zdarzeń A,B,C

Post autor: gardner »

Mam zadanie:
Czy z tego,że \(\displaystyle{ A,B,C}\) są parami niezależne wynika,że
a) \(\displaystyle{ A \cap B i C}\)
b)\(\displaystyle{ A \cup B i C}\)

są niezależne?

Widziałem takie samo zadanie na forum i to nie jednym,jednak wydaję mi się,że rozwiązania są błędne. Jak to należy poprawnie rozpisać? I proszę o weryfikacje: niezależność "zespołowa" nie pociąga niezależności parami i niezależność parami nie pociąga zespołowej. To prawdziwe stwierdzenie? Zespołowa mam na myśli jako prawdopodobieństwo iloczynu zdarzeń.
Awatar użytkownika
Barbara777
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 13 maja 2013, o 18:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gówniak k. Bukowiny
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 115 razy

Niezależność zdarzeń A,B,C

Post autor: Barbara777 »

Rozwazmy takie cos.
Jest 20 kul ponumerowanych od 1 do 20, bialych i czarnych.
Kule biale maja numery 6,7,8,9,10,11,12,13,14,15
Kule czarne maja numery 1,2,3,4,5, 16,17,18,19,20.

Losujemy jedna kule.
Rozwazmy zdarzenia
A - wylosowano kule z numerem nieparzystym
B - wylosowano kule z numerm niewiekszym niz 10
C - wylosowano kule czarna

O ile sie nie rypnelam (prosze o wyrozumialosc, jest 2 w nocy))), to ten przyklad pokazuje, ze w obu przypadkach a) i b) odpowiedz brzmi "nie".
Jest to tez przyklad na to, ze niezaleznosc parami nie pociaga za soba \(\displaystyle{ P(ABC)=P(A)P(B)P(C)}\)
*

Teraz przyklad na to, ze \(\displaystyle{ P(ABC)=P(A)P(B)P(C)}\) nie implikuje niezaleznosci parami.

Rzucamy dwiema kostkami do gry. (Kostki rozroznialne, "pierwsza" i "druga")
Niech
A - na pierwszej kostce wypadlo 1 lub 2 lub 3
B - na pierwszej kostce wypadlo 3 lub 4 lub 5
C - suma oczek jest rowna 9

Zadna dwojka zdarzen nie jest para zdarzen neizaleznych, tzn \(\displaystyle{ P(AB)\neq P(A)P(B)}\) itd.
gardner

Niezależność zdarzeń A,B,C

Post autor: gardner »

Kontrprzykłady chyba w porządku,a nie można tego rozpisać za pomocą "rachunku" zbiorów? Pewnie bym nie wpadł na takie przykłady bo nie wiedziałbym czy te stwierdzenia są prawdziwe.
ODPOWIEDZ