Ze zbioru losujemy 3 liczby. Ich suma/iloczyn parzysta.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Anxious
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 191
Rejestracja: 27 paź 2012, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 42 razy

Ze zbioru losujemy 3 liczby. Ich suma/iloczyn parzysta.

Post autor: Anxious »

Ze zbioru \(\displaystyle{ \{1, 2 , 3, 4, 5, 6, 7\}}\) losujemy 3 razy po jednej liczbie bez zwracania. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia
a) \(\displaystyle{ A}\) - suma wylosowanych liczb będzie liczbą parzystą
b) \(\displaystyle{ B}\) - iloczyn wylosowanych liczb będzie liczbą parzystą

Mam problem z \(\displaystyle{ A}\), ponieważ wynik wychodzi mi ponad dwukrotnie za duży i nie jestem pewien dlaczego. Rozwiązanie:

\(\displaystyle{ \left|\Omega\right| = {7\choose 3} = 35}\) (Jako że wszystkie te działania są przemienne nie ma potrzeby uwzględniana kolejności dlatego wybrałem kombinacje)

Suma liczb będzie parzysta, gdy weźmiemy 3 parzyste lub 2 nieparzyste i jedną parzystą:

\(\displaystyle{ \left| A\right|= {4\choose 2} \cdot {3\choose 1} + {3\choose 3} = 19}\)

\(\displaystyle{ P(A) = \frac{\left|\Omega\right|}{\left| A\right|} = \frac{19}{35}}\)

Czyli wynik niestety niepoprawny, ponieważ w odpowiedziach jest \(\displaystyle{ \frac{9}{35}}\)
Co robię źle? :<

Z \(\displaystyle{ B}\) jest prościej, po prostu znajduje prawdopodobieństwo \(\displaystyle{ B'}\) i odejmuje od całkowitego:

\(\displaystyle{ B' = {4\choose 3} = 4}\) (jedynym przypadkiem, gdzie iloczyn jest nieparzysty, jest taki w którym wszystkie wyrazy są nieparzyste)
\(\displaystyle{ P(B) = 1 - \frac{4}{35} = \frac{31}{35}}\) (tu wynik jest na szczęście dobry)
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Ze zbioru losujemy 3 liczby. Ich suma/iloczyn parzysta.

Post autor: kropka+ »

W książce jest błąd.
ODPOWIEDZ