Losy na loterii

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Losy na loterii

Post autor: musialmi »

Kupujemy \(\displaystyle{ k}\) losów na loterię, w której jest \(\displaystyle{ n}\) losów wygrywających i \(\displaystyle{ m}\) przegrywających. Jakie jest prawdopodobieństwo, że kupiliśmy dokładnie \(\displaystyle{ s}\) losów wygrywających?

Z \(\displaystyle{ n}\) wygrywających bierzemy ich \(\displaystyle{ s}\), a z reszty wybieramy \(\displaystyle{ k-s}\) przegrywających. Możliwości takich wyborów jest \(\displaystyle{ {n \choose s}{m+n-s \choose k-s}}\). A wszystkich możliwości wyborów \(\displaystyle{ k}\) losów z \(\displaystyle{ m+n}\) losów jest \(\displaystyle{ {m+n \choose k}}\). Prawdopodobieństwo wynosi
\(\displaystyle{ \frac{\displaystyle{n \choose s}{m+n-s \choose k-s}}{\displaystyle{m+n \choose k}}}\)
.

Czy to prawda?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Losy na loterii

Post autor: janusz47 »

Prawda, rozkład hipergeometryczny.
Zapisz odpowiednie ograniczenia.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Losy na loterii

Post autor: szachimat »

Z n wygrywających bierzemy ich s, a z reszty wybieramy \(\displaystyle{ k-s}\) przegrywających.
Pomijasz słowo "dokadnie"
Wybieramy \(\displaystyle{ k-s}\) przegrywających spośród "m" a nie spośród tych co pozostały.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Losy na loterii

Post autor: musialmi »

janusz47 pisze:Prawda, rozkład hipergeometryczny.
Może, nie znam
janusz47 pisze: Zapisz odpowiednie ograniczenia.
Co to są?
szachimat pisze: Pomijasz słowo "dokładnie"
Wybieramy \(\displaystyle{ k-s}\) przegrywających spośród "m" a nie spośród tych co pozostały.
Znowu masz rację Ale pominięcie wyrazu nie przeszkodziło mi w dobrym rozumowaniu. Umówmy się: jeśli ktoś mówi, że "bierze k-s rzeczy", to zazwyczaj chodzi mu o to, że bierze dokładnie tyle.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Losy na loterii

Post autor: szachimat »

musialmi - "Znowu masz rację Ale pominięcie wyrazu nie przeszkodziło mi w dobrym rozumowaniu. Umówmy się: jeśli ktoś mówi, że "bierze k-s rzeczy", to zazwyczaj chodzi mu o to, że bierze dokładnie tyle".
No właśnie NIE (patrz podkreślone)
W liczniku na górze masz \(\displaystyle{ m+n-s}\) (a tu są jeszcze oprócz przegrywających wygrywające - przy stwierdzeniu "dokładnie" my już ich "nie chcemy"). A zatem tą liczbę powinieneś zmienić na "m", żeby było już z samych przegrywających)
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Losy na loterii

Post autor: musialmi »

No to to ja wiem, napisałem w poprzednim poście, że masz rację. Chodziło mi o to, że powodem mojego błędu nie było nie dopisanie "dokładnie".
ODPOWIEDZ