Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Post autor: leszczu450 »

bartek118, no ja tam tej granicy nie widzę nadal...
frej

Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Post autor: frej »

Bartek w zasadzie przepisał to, co ty napisałeś.

Ogólnie \(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} F_{Y_n}(t) \stackrel{\text{mój komentarz}}{=} \lim_{n\to \infty} \left( 1 - (1-\frac{t}{n})^n\right)}\)

A to jest standardowa granica, którą należy sprowadzić do \(\displaystyle{ e}\).
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Post autor: leszczu450 »

frej, to wiem:

\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} F_{Y_n}(t) \stackrel{\text{mój komentarz}}{=} \lim_{n\to \infty} \left( 1 - (1-\frac{t}{n})^n\right)= 1-e^{-t}}\)

Tyle, że nie wiem co zrobić z tymi przedziałami teraz.

\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 & \frac{t}{n}<0 \\ 1- \left( 1- \frac{t}{n} \right)^n & \frac{t}{n} \in \left[ 0,1\right] \\ 1 & \frac{t}{n}>1 \end{cases} = \begin{cases} 0 & t<0 \\ 1- \left( 1- \frac{t}{n} \right)^n & t \in \left[ 0,n\right] \\ 1 & t>n \end{cases}= \begin{cases} 0 & t<0 \\ 1-e^{-t} & t \ge 0 \end{cases}}\)

?
frej

Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Post autor: frej »

A skąd niby ta druga równość? Przecież lewa strona dotyczy \(\displaystyle{ F_{Y_n}}}\), a prawa \(\displaystyle{ F_Y}\).
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Post autor: leszczu450 »

frej, zamiast równości powinna być strzałeczka, że zbiega \(\displaystyle{ \rightarrow}\) przy \(\displaystyle{ n \to \infty}\). I wtedy rzeczywiście mamy do czynienia z dystrybuantą rozkładu wykładniczego z paramtrem \(\displaystyle{ \lambda=1}\). Czyli mamy słabą zbieżność : ) Teraz ok?
frej

Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Post autor: frej »

Wynik jest dobry. Moim zdaniem pisanie tej strzałeczki jest zwyczajnie niepotrzebne. Zapis
\(\displaystyle{ \forall_{t\in \RR_{+}} F_{Y_n}(t) \stackrel{n\to \infty}{\rightarrow} F_Y(t)}\), gdzie \(\displaystyle{ Y\sim \mathcal{E}(1)}\) jest wystarczający, jeśli koniecznie chcesz pisać jakieś strzałki.
Ja wolę napisać krócej \(\displaystyle{ Y_n \stackrel{D}{\rightarrow} \mathcal{E} (1)}\). Jest to jednak małe nadużycie, bowiem po lewej stronie masz zmienne losowe, a po prawej rozkład, ale wiadomo o co chodzi. Gdybyś chciał być zbyt dokładny, możesz zapisać\(\displaystyle{ \mu_{Y_n} \stackrel{sł}{\rightarrow} \mathcal{E}(1)}\).
Ostatnio zmieniony 26 sty 2015, o 19:30 przez frej, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Post autor: leszczu450 »

frej, ok : ) Dzięki wielkie za pomoc! Wiele mnie to nauczyło : )
frej

Zbadaj słabą zbieżnośc ciągu

Post autor: frej »

Nie ma za co. Poprawiłem przed chwilą strzałki, teraz powinno być dobrze.
ODPOWIEDZ